přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraAmptweaker TightMetal JR - malý a nekompromisní distortion

27.07. | Autor: Tomáš Pavelka | sekce: pro muzikanty - testy

Amptweaker TightMetal JR - malý a nekompromisní distortion


A máme tady konečně zase něco pro metalisty! Je to horký tip pro všechny kytaristy, kteří hledají ten správný metalový zvuk, ale nejsou milionáři. A správný zvuk je věc zásadní.

Na kytarové efekty od firmy Amptweaker se opravdu ve světě hraje, kapely a muzikanti je používají ve studiu i na pódiích. A to profesionální muzikanti i kapely. Zkrátka profesionálové používají profesionální krabičky. TightMetal JR je menší a mladší bratr velkého a dražšího TightMetalu Pro. Má méně ovládacích prvků, ale zvuk si zachovává stejný. Zmenšená verze přišla na svět pár let po té velké a jistě si najde své zákazníky. Rozdíl v ceně je cca dvojnásobný, a to už je dost pádný důvod ke koupi pro kytaristu, který potřebuje peníze i na jiné věci.

Ovládání
TightMetal JR má to zabudovaný noise gate s proměnlivou úrovní, která se dá plynule nastavit. Máme dispozici potenciometry Volume, Tone, Gain a dva třípolohové přepínače.
Levý přepínač slouží k nastavení středových frekvencí, vlevo je to nastaveno na Trash, vprostřed máme „neutrál“ a vpravo Smooth, kdy jsou středy a výšky zdůrazněny. Druhý třípolohový přepínač je na pravé straně krabičky. Uprostřed máme opět „neutrál“, vlevo Fat, kdy nám to přidává basy a vpravo je Tight. To Tight je i v názvu celé krabičky a o tenhle prvek tady jde především. Ořízne to hluboké frekvence tak, aby struny tzv. nehučely. Díky tomu se na to pak dají hrát velmi rychlé licky a riffy aniž by se to slévalo v basech dohromady. Zvuk i při velkém zkreslení a rychlé hře zůstává konkrétní a srozumitelný. Všechny ovládací prvky pracují a fungují skvěle.

Firmu Amptweaker založil James Brown, zvukový inženýr a návrhář, který pracoval na zesilovačích pro mnoho slavných kytaristů. Na jím upravené zesilovače hrál Eddie Van Halen, Joe Satriani a mnoho dalších. Pracoval pro firmy Kustom, Peavey a Schecter. Jeho specialita je vyladění aparátů a pedálů tak, aby pěkně zkreslovaly.

Zvuk
Díky všem těm ovládacím prvkům se dá zvuk opravdu hodně přizpůsobit a každý metalový kytarista si to vyladí přesně tak, jak potřebuje. Doporučené zapojení TightMetalu je zapojení přímo do efektové smyčky. To znamená, že vynecháme předzesilovací část „hlavy“ a zvuk pustíme z TightMetalu přímo do koncového zesilovače. Tím získáme zcela jasný, konkrétní a nekompromisní metalový zvuk.
Nastavil jsem noise gate cca na 75 %, Gain naplno, pravý přepínač na Tight, levý přepínač na Smooth, Tone cca na 13-14 hodin. I když zvuk byl velmi zkreslený, Tight a noise-gate precizně ořezával nechtěné konce tónů, neozýval se žádný šum, vše bylo odříznuto. Přesto by zvuk jasný, konkrétní a opravdu metalový. Typické metalové „dusání“ z toho přímo sršelo! No vždyť je to taky pro metal vyrobeno!

Vytvarování krabičky, ochranný prvek a další vychytávky
Tahle krabička nemá klasický tvar, ale je taková zalomená. Díky tomu jsou ovládací potenciometry a přepínače na takové přední zešikmené ploše, a navíc je v té ploše zabudováno poměrně silné ochranné „zábradlí“. Slouží to k ochraně potenciometrů pro případ, když na to drsný metalista šlápne, aby to nezničil. Měřil jsem to, a opravdu, podrážka boty se při šlápnutí na efekt těch potenciometrů ani nedotkne. To je hezká, a hlavně praktická vychytávka.

Závěr
Amptweaker TightMetal JR je luxusní kousek hardwaru. Je navržen tak, aby splňoval i ty nejnáročnější požadavky tvrdé muziky. A to nejen zvukově, ale i fyzicky. Je v odolném šasi, 9V baterie se do něj dá pohodlně vložit a potenciometry jsou chráněny před zničením botou. Troufám si tvrdit, že v současné době je TightMetal JR to nejlepší ve své kategorii, tedy v kategorii „malý distortion vhodný na opravdový metal“.

Info
TightMetal JR je v USA ručně vyráběný kytarový distortion, určený pro ty nejtvrdší styly metalu. Je to zmenšenina většího a mnohem dražšího modelu. Má sice méně ovládacích prvků, ale zachovává si stejný nekompromisní zvuk. Cena je 5852 Kč.

Plus
noise gate
stejný metalový zvuk jako dražší modely
ochranné zábradlí
možnost 18V napájení
ve spodním panelu díry pro přichycení na pedalboard

Mínus
vyšší cena

Technická specifikace
ovládání Volume, Tone, Gain, Noise Gate, přepínač Trash/Normal/Smooth, přepínač Fat/Normal/Tight
true bypass ano
napájení 9V baterie nebo zdroj 9–18 V (není součástí balení)
spotřeba 13 mA/9 V, 15 mA/18 V
rozměry 69 x 118 x 51 mm
hmotnost 255 g (bez baterie)

Web
https://amptweaker.com/tightmetal-jr/

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Amptweaker-TightMetal-JR-maly-a-nekompromisni-distortion~27~cervenec~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.