přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukAmptweaker Bass TightRock Jr - basový distortion s originálním zvukem

13.10.2018 | Autor: Martin Filip | sekce: pro muzikanty - testy
Amptweaker je cestou a hledáním na základě přání uživatelů. Slogan, který mne napadl ve spojení s touto firmou a její filozofií.

Amptweaker Bass TightRock Jr - basový distortion s originálním zvukem


James a Phyllis Brown vyrábějí v USA pod touto značkou velice kvalitní a sofistikované produkty pro hudebníky a využívají jejich zpětnou vazbu, na kterou se snaží reagovat a doladit detaily dle jejich potřeb. James od roku 1986 navrhoval aparatury Peavey a později pracoval jako hlavníinženýr pro Kustom Amps. Je spoluautorem dvanácti patentovaných obvodů a jeho zesilovače získaly několik ocenění. Vždy ho fascinovalo zkreslení zvuku a díky tomu se dostává i ke dnes testovanému pedálu. Amptweaker Bass TightRock Jr je zmenšená verze pedálu TightRock a jedná se o krásné a také funkční „kreslítko“ (Distortion) pro basu v hasičské červené barvě.

Popis
První, co mne po vyjmutí z krabičky fascinovalo, je originální řemeslné a praktické řešení konstrukce. Plášť pedálu je „vystřižen“ z jednoho kusu dva milimetry silného hliníkového plechu a prakticky složen - opravdu originální. Dno pedálu lze jednoduše oddělit povolením jednoho šroubu (podobné jako u pedálů Boss). Ve dně je několik otvorů pro snadné přichycení do pedalboardu a také konektor pro vložení devítivoltové baterie. Tři ovládací potenciometry jsou chráněny kovovou hrazdou a také náklonem horní části pedálu. Součástí balení jsou i nalepovací nožky. Celá konstrukce je praktická, bytelná a přitom jednoduchá - palec nahoru.

Funkce a ovládání
Konektory TS  In a Out jsou umístěny po stranách pedálu. Vstup pro adaptér 9-18 V, stejnosměrné s polaritou jako klasické pedály Boss (plus vně a mínus uvnitř), je umístěn vedle vstupu. Odběr proudu je 13 mA při 9 V a 17 mA při 18 V. V horní sešikmené ploše jsou umístěny tři ovládací potenciometry, a to Volume, Tone a Gain. Dva krajní potenciometry Volume a Gain jsou ještě doplněny třípolohovými přepínači a pod prostředním je umístěn potenciometr Noise Gate, který funguje klasicky a nastavíte jím bránu úrovně výstupu. Volume, jak už název napovídá, reguluje výstupní úroveň efektu. Potenciometr Tone funguje jako tónová clona s tím, že na levé pozici jsou výšky potlačeny a směrem doprava se přidává jejich úroveň. Poslední potenciometr Gain „krmí“ krabičku signálem a tím přidává zkreslení tónu. Pod potenciometrem Volume, který reguluje výstupní signál efektu, je přepínač EQ a je vybaven funkcemi Plexi a Smooth, prostřední poloha je bez funkce.
Tento přepínač upravuje barvu zvuku Plexi a upravuje středové frekvence a funkce otepluje výšky, Smooth otepluje a trochu posiluje nižší středy. Pod potenciometrem Gain je umístěn přepínač Tight, který upravuje atak a pevnost tónu. Fat posiluje vyšší středy a zvuk dělá průraznější. Tight upravuje zvuk směrem k hutnějšímu a agresivnějšímu. Prostřední poloha je zase bez funkce. Z boku krabičky vedle vstupu je umístěn ještě jeden ovládací potenciometr s označením Dry Low, který přimíchává hluboké frekvence. A posledním prvkem je spínač efektu s červenou signalizací stavu, zapnuto/vypnuto. Samozřejmostí je true bypass.

Zajímavost nakonec: Dotazník na webových stránkách výrobce, kde se můžete zapojit do návrhu různých vylepšení a úprav -http://www.amptweaker.com/product-suggestions.

Zvuk a dojem
Pro testování jsem použil klasiku Fender American Jazz Bass Deluxe 5 a basový aparát EBS a jako druhý způsob jsem nezvykle zvolil zapojení přímo do pultu ve studiu. Tedy zapínáme stroje a čekáme na představení červeného „prcka.“
Zkreslení se nese v duchu moderního soundu a okamžitě mne napadá kapela Muse. Můj první dojem při zapojení do aparátu je, že se jedná o originální osobitý overdrive. Pomocí již popsaných ovládacích prvků je možné s pedálem opravdu efektivně pracovat a najít v široké škále možností ten svůj zvuk. Pro nastavení svého pravého overdrive je třeba si dopřát více času, neboť variant je opravdu hodně, od lehce přebuzeného a kulatého zvuku po opravdu brutální bzučák. Při použití kteréhokoli ovládacího prvku nastává jasně slyšitelná změna. Tyto poznatky se mi potvrdily i při zapojení do mixu. Variabilita je opravdu velká a myslím, že badatelé a hračičkové se zvukem budou na vrcholu blaha.

Závěr
Nabyl jsem dojmu, že výrobce jasně razí svou osobní filozofii jak v mechanické konstrukci a kombinaci ovládacích prvků, tak i zvukem, který je opravdu specifický a originální (pokud bych byl odvážný, mohl bych prohlásit, že bych po tomto testu byl schopen identifikovat zapojení tohoto efektu v řetězci). Velkou výhodou je možnost vestavby do pedalboardu pomocí oddělovacího dna a samozřejmě malé rozměry. Trochu nepohodlné je umístění potenciometru Dry Low, ke kterému se při zapojení vstupu a třeba i zabudování do pedálboardu nedostanete, ale předpokládám, že při nastavení této funkce na ni již nesáhnete. Každý si asi v široké škále „malého vzteklého bručouna“ najde své originální zkreslení. Nákupem pedálu obohatíte svůj projev o nádech moderních prvků.

Info
Amptweaker Bass TightRock Jr je basový distortion s originálním zvukem a velkou variabilitou nastavení. Cena je 6157 Kč.

Plus
dokonalé a praktické zpracování krabičky
originální pojetí filozofie funkcí pedálu
made in USA
malé rozměry ocení všichni, kteří pedál chtějí instalovat do pedalboardu
true bypass

Mínus
Šroub, který umožňuje odejmutí dna „krabky“ při povolení není nijak zajištěn, a tak nepozornému hudebníkovi hrozí jeho ztráta.
Při odejmutí spodního krytu, například při výměně baterie, je přístup přímo k tištěným spojům a při neopatrné manipulaci může hrozit poškození těchto krásných vnitřností.
Boční potenciometr Dry Low při zapojeném vstupním kabelu je trochu hůře přístupný, ale předpokládám, že jej umělec nastaví a nevrtí jím po každé skladbě.

Technická specifikace
True bypass ano
Ovládací prvky Tone, Gain
3cestný přepínač EQ Plexi/Normal/Smooth
3cestný tahový přepínač Tight Fat/Normal/Tight
vstup/výstup 6,3 mm mono jack
Napájení 9V baterií nebo napájecím zdrojem 9–18 V DC
Spotřeba proudu 13 mA při 9 V/15 mA při 18 V
Rozměry (š x h x v) 69 x 118 x 51 mm
Hmotnost 255 g

https://amptweaker.com/bass-tightrock-jr/

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Amptweaker-Bass-TightRock-Jr-basovy-distortion-s-originalnim-zvukem~13~rijen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.