Alesis iO Dock - dokovací stanice pro iPad

Alesis iO Dock - dokovací stanice pro iPad
Alesis iO Dock - dokovací stanice pro iPad

Když si pořídíte iPad, tak velmi brzy zjistíte, že u firmy Apple moc netuší, že existují jacky 6,3 mm, XLR konektory neboli canony, že sluchátkové špunty do uší asi nenahradí studiové monitory či kytarové kombo..., a že pokud chtějí dělat něco pro muzikanty, měli by to vzít na vědomí. Zkrátka dotykový displej, systémový konektor a zdířka pro sluchátka. Tím to končí. A nebo to možná tuší, ale nechávají to na ostatních, ať se taky pochlapí.

Dostalo se k nám na testovací stůl zařízení Alesis iO Dock a je třeba říci, že po vložení iPadu máte najednou v ruce docela zajímavou věcičku, a pokud si pustíte GarageBand nebo MusicStudio, tak si připomenete různé hardwarové rekordéry. Ale je tu jeden podstatný rozdíl. A to je displej. Ty dřívější mašinky disponovaly malými displeji, kde jste se pohybovali na hranici programování, abyste přístroj mohli ovládat. Zde máte celkem přehledné grafické rozhraní. Samozřejmě na klasických počítačích to vypadá jinak, ale tam zase chybí okamžitá sada zdířek a konektorů, které jsou pro dobré využití nezbytné. Takže nakonec místo placky, která komunikuje přes sluchátkové špunty a vaše prsty, máte před sebou, řekněme konzoli, která má dotykový displej a spoustu konektorů. Nyní zaleží jen na tom, jakou aplikaci si spustíte. Začněme například MusicStudiem... Ale nejprve si popořadě probereme jednotlivé konektory, což nám ve výsledku představí možnosti iO Docku.

Na pravé straně z boku máme potenciometr hlavní hlasitosti pro výstup do monitorů. Hned vedle je 6,3mm jack určený pro sluchátka společně s potenciometrem sluchátek. Máme tedy výstup zvuku zajištěn.

 

Fantomové napájení

(angl. phantom supply/powering) norma Audio Engineering Society, DIN 45596 - mikrofon je spojen symetrickým vedením se spotřebičem pomocí konektoru XLR-3 (tzv. Cannon podle původního výrobce). Mezi vývody 1, 2 resp. mezi vývody 1, 3 lze naměřit napětí 9, 12, 24, 48 (nejčastěji), 52 V. Mezi vývody 2, 3 nelze naměřit nic. Signál se z mikrofonu vrací do spotřebiče právě po vodičích 2, 3. Pokud je připojen mikrofon, který napájení nepotřebuje (např. dynamický), neděje se nic. (zdroj: Wikipedie)

 

Zadní panel zleva nabízí dva 6,3mm jacky pro hlavní stereofonní výstup a hned vedle přepínač, který volí mezi poslechem vstupních signálů přímým nebo přes software iPadu. Vedle je sekce vstupů, kterou tvoří dva kombinované konektory XLR canon/jack 6,3 mm plus dva potenciometry vstupní úrovně pro jednotlivé vstupy, a nakonec přepínač u vstupního konektoru 2 mezi kytarovým vstupem (s vysokou impedancí) a mikrofonem nebo linkou. Kupodivu, což je dobře, zde nechybí fantomové (+48 V) napájení kondenzátorových mikrofonů s příslušným vypínačem.

 

Poslední dva konektory nabízejí funkci nožního spínače play/stop pro MIDI sekvencery a video výstup konektorem RCA s klasickým kompozitním analogovým videosignálem. Zbývá už jen konektor pro napáječ, vypínač a aretace napájecího kablíku proti vytržení.

 

Levá strana z boku nabízí obsluhu MIDI, a to jak DIN konektory Out/In, tak i USB, a slouží k posílaní klasických MIDI dat, jako jsou Note On, Note Off, Program Change...

 

A praktické zkušenosti. Pokud vlastníte iPad a hudba je pro vás denní chleba, tak bych moc neváhal a zařadil bych to do seznamu věcí, které musíte mít. Pohodlnost propojování udělá z vaší applovské placky docela slušné demo-studiíčko pro cvičení i nahrávání nápadů. V GarageBandu, například, půjde dotáhnout nahrávku na velmi slušnou úroveň. Nebudete mít problém připojit klávesy přes MIDI konektory a ovládat v iPadu syntezátor či sampler.

 

iO Dock by měl pracovat s většinou zvukových aplikací, které si můžete stáhnout na Apple Store. Hodně jich bývá ve dvou verzích, kdy ta zdarma vám nabídne dostatek funkcí pro jednoduchou práci. Pro serioznější věci si už budete muset připlatit.

Info:

Alesis iO Dock je povedená bedýnka, která udělá z vašeho iPadu nahrávací studiíčko, cvičítko, kytarový aparát... zkrátka iPad propojí s audio i video světem. Cena je 6690 Kč.

 

Plus:

praktický pomocník

zcela intuitivní používaní

 

Mínus:

chybí indikace provozu, člověk neví jestli vše běží jak má

přívod bych možná řešil euro šňůrou (přímo 230 V)

 

www:

www.alesis.com/iodock

Psáno pro časopis Muzikus