přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyAlesis Vortex - MIDI řídicí klaviatura

20.3.2014 | Autor: Jiří Neužil | sekce: pro muzikanty - testy

Alesis Vortex - MIDI řídicí klaviatura

Zajímavou novinkou firmy Alesis je MIDI řídicí klaviatura Vortex, určená k zavěšení na krk (keytar). Kromě toho, že se s tímto typem nástroje nesetkáváme v nabídce výrobců často, jsou tu navíc inovace - toto je první model, který má připojení USB/MIDI a ještě tzv. akcelerometr, umožňující vysílat MIDI data na základě natočení nástroje směrem od těla (podobně jako gesto ovládání zpětné vazby u kytaristů). Vortex má lichoběžníkový design a přitažlivé provedení v lesklé bílé barvě, vyvážení nástroje je velmi dobré, při troše experimentování s nastavením výšky zavěšení (řemen je přibalen) můžeme najít dobrou a stabilní polohu. Klaviatura má 37 kláves s rychlostní a tlakovou citlivostí, hraje se na ni velmi příjemně. Dále je tu prodloužený „hmatník“ nabízející přepínání oktáv, páskový kontrolér (plus tři tlačítka určující režim jeho vysílání), kolečko ohýbání tónu a datový potenciometr (ovládají se palcem) a tlačítko Sustain (výborný nápad, takto se obejdeme i bez pedálu). Všechny tyto prvky jsou vyřešeny velmi ergonomicky, dá se na ně zvyknout už po chvíli hraní. Na panelu najdeme ještě tlačítka přepínání programů, tlačítko Start/Stop, tři otočné potenciometry a osm bicích padů (i když jsou úhozově citlivé, musí se do nich pořádně „praštit“, aby se spustily). Prostor je tak využit maximálně a v kombinaci s výborně fungujícím akcelerometrem je škála MIDI vysílaní velmi pestrá. Nástroj může být napájen bateriemi, adaptérem nebo z USB, vysílat se dá do USB nebo klasického MIDI. Přibalen je i software Alesis Live Lite Alesis Edition a virtuální syntezátor Sonivox.

Vortex je velmi zajímavým a inspirativním nástrojem. Určitě se s ním dá užít nejen hodně legrace (vizuální i zvukové), ale především je to naprosto profesionální nástroj překračující hranice běžného MIDI kontroléru. Cena je, myslím, velmi rozumná. Doporučuji vyzkoušet.

Technická specifikace:

počet kláves:
37 (rychlostní i tlaková citlivost)
připojení: USB/MIDI, MIDI Out
ovládací prvky: kolečko ohýbání tónu, tahový potenciometr, páskový kontrolér, tlačítko Sustain, tři otočné potenciometry, tlačítka přepínání programů, tlačítko Start/Stop, osm bicích padů s úhozovou citlivostí
rozměry: 5,6 x 88,9 x 25,4 cm
hmotnost: 2,95 kg
cena: 5300 Kč

web:
www.alesis.com/vortex

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Alesis-Vortex-MIDI-ridici-klaviatura~20~brezen~2014/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.