muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyAkai MPK Road 88 - MIDI keyboard

19.8.2019 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

Akai MPK Road 88 - MIDI keyboard


Máte pocit, že fakt hrajete na piano. Skutečně!

Domů mi přišla obrovská krabice. Na paletě. Uvnitř se skrývalo černé, těžké a bytelné monstrum. Nebylo to jen tak ledajaké monstrum, byly to klávesy od tradičního výrobce Akai. Zkrátka velké a těžké. Musím vás potěšit hned v úvodu, ani minutu jsem nelitoval, že jsem si MPK Road 88 vybral k testování. Ale postupně.

Myslím, že každý zná firmu Akai. Na trhu s hudebními nástroji se pohybuje několik desetiletí, my pamětníci jisté máme před očima její samplery a samply ještě na CD. To byly časy. Ale zpět do reality. Firma se v posledních letech odklonila od výroby klasických nástrojů, věnuje se částečně různým mašinám pro performance, softwaru a vyrábí také řídicí keyboardy.
Testovaný kus je novinkou na trhu, uvnitř je také jednoduchá USB zvuková karta, což z nástroje dělá plnohodnotného společníka do domácího studia. Na zadním panu proto najdeme USB, MIDI In/Out, audio vstupy a výstupy, konektor pro napájecí trafo a pedál. Bohužel v balení trafo není, napájet lze z USB. Pokud byste ale klávesnici chtěli přinést na pódium, musíte si zdroj dokoupit. Trochu nedomyšlené jsou také popisky u vstupů. Jsou popsané černě, což na černém podkladě nelze přečíst. Při zapojování jsem použil svítilnu.

Filozofie
Do přílišného filozofování se pouštět nebudeme, jen konstatuji, že i přes drobné neduhy (ale skutečně marginální) má nový Akai řadu nesporných výhod. Nejprve se zastavme u zvukové karty. Asi nemá cenu, abych tady z manuálu opisoval nějaké hodnoty, strýc Google to všechno ví. Jen chci napsat, že jednoduchá zvukovka, do které můžeme připojit sluchátka, případně signál vyvést do přichystaných reproduktorů, se nikdy neztratí. Samozřejmě není to „kdovíco“, svému účelu ale poslouží. Součástí nástroje jsou také kolečka pitch bender a modulace. Šesticí tlačítek lze přepínat uložené presety, měnit nastavení.

Akai MPK Road 88 - MIDI keyboard


Vynikající klaviatura
Děkuji pozorným čtenářům za to, že očekávají popis klaviatury. Snažím se na to pokaždé nezapomínat, protože to je věc, kterou si přes web prodejce zkrátka neosaháte. Musím zodpovědně sdělit, že za svůj pohnutý život jsem klaviatur viděl víc než dost. Tohle je skvělá klaviatura. Trochu napoví, že Akai je skutečně velmi těžkým nástrojem, který vám vítr ze stojanu nesfoukne. Dejte si ale pozor, aby se vám stojánek nerozpadl. Klávesy jsou totiž v kufru, odklopí se jen jedno víko, a můžete koncertovat.
Klaviatura má příjemný povrch, velmi zdařilou imitaci slonoviny, klávesy mají typický klavírový ponor, kdy máte pocit, že skutečně ovládáte závaží a tím pomyslným závažím dáváte do pohybu kladívko. V celém rozsahu je příjemná. U levných keyboardů se občas setkáváme s totálním blátem, u dražších nástrojů to bývají klaviatury dřevěné, které mají ke klasickém pianu ještě blíže, i když jsou na trhu nástroje s dřevěnými klávesami, a ke klavíru mají dál než ostatní. Akai tady zvolil klaviaturu, a netroufám si říct, jestli to je Fatar, nebo co to je, ale zkrátka a dobře hraje se ní skvěle, vážně skvěle. Lze tak připojit třeba jiný nástroj, přes MIDI rozdělit manuály nahoru a dolů, a můžete začít.
Kufr jako stálé pouzdro, které se jen z horní části odklopí, je super praktická věc, člověk neutrácí další peníze za obal. Podepisuje se to ale na hmotnosti. Musím říct, že se nástroj dobře nosí, nedovedu si ale představit lepou pianistku, jak nějak vláčí téměř třicetikilový přístroj. Na druhou stranu existují i těžší nástroje, které mají ještě dokonalejší mechaniku.

Akai MPK Road 88 - MIDI keyboard


Závěr
Hledáte-li keyboard s plným klavírním rozsahem a nevadí vám vyšší hmotnost, neváhejte. Akai vám nabídne základní funkce MIDI keyboardu, možnost ledacos ovládat skrze aplikace v počítači, a hlavně výbornou klaviaturu. Pravda, stojí trochu víc peněz, ale za kvalitu se, přátelé, platí.


Info
Akai MPK Road 88 je MIDI keyboard s přidanou zvukovou kartou. Cena je 22 890 Kč.

Plus
klaviatura
celková koncepce
vybavení vstupy/výstupy

Mínus
chybějící zdroj napájení
pro někoho hmotnost
nápisy na zadním panelu

Technická specifikace
provedení MIDI keyboard se zvukovou kartou
klávesy 88, kladívková mechanika
vstupy/výstupy 3x pedály, audio in + out, USB, MIDI in + out, napájení
rozměry 139,9 x 36,9 x 17,1 cm
hmotnost 28,8 kg

Web
https://www.akaipro.com/mpk-road-88-mpkroad88xus

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/08

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Akai-MPK-Road-88-MIDI-keyboard~19~srpen~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.