muzikus.cz na

facebook twitter
Muzikus.cz homepage

zvukAguilar Grape Phaser - kvalitní analogový basový phaser

13.9.2020 | Autor: Martin Libra | sekce: pro muzikanty - testy

Aguilar Grape Phaser - kvalitní analogový basový phaser


Aguilar, renomovaná firma zabývající se výrobou všeho možného pro vyznavače basových tónů. Kromě věhlasných aparátů začala firma vyrábět basové efekty, které jsou taktéž na špičkové úrovni. Jedním z barevného spektra efektů je Grape Phaser.

Popis
Celokovový pedál, jak by název mohl napovědět, má vínovou barvu s bílými popisky vytvářející pěkný kontrast.Samotný pedál je ovládán pouze dvěma pogumovanými potenciometry, které se nacházejí na přední straně efektu. Společně s potenciometry zde nalezneme přepínač, jehož aktivitu nám signalizuje modrá (extra silná) LED dioda umístěná nad přepínačem.Jak je již u aguilarovských efektů zvykem, vstup a výstup na 6,3mm jacky je umístěn na čelní straně efektu. Na stejném místě se nachází vstup pro 9V adaptér. Samotná velikost je shodná s ostatními pedály, které firma vyrábí (např. Fuzzistor nebo Chorusaurus), takže v pedalboardu vám budou nejlépe sedět pěkně vedle sebe.
Zmíněné potenciometry nesou označení Rate a Color. Rate slouží k ovlivnění rychlosti modulace. Potenciometr Color slouží k přimíchávání části původního signálu do signálu modifikovaného, a dochází tak k dalším zvukovým rozmanitostem.

V současné době Aguilar vyrábí devět různých pedálů, od legendárních pre-ampů Tonehammer přes modulační efekty až po nejnovější, miniaturní pre-amp DB 925.

Grape Phaser je možné napájet jak pomocí adaptéru (který není součástí balení), tak pomocí 9V baterie. Grape Phaser se řadí mezi pedály se zapojením true bypass, a je navíc obohacen o tzn. gig-saver bypass, díky kterému pedálem prochází signál i tehdy, pokud se vám vybije baterka.

Zvuk
Zvuková kvalita efektů Aguilar je všeobecně na vysoké úrovni. Není tomu jinak ani u tohoto phaseru. Grape Phaser dělá to, k čemu je určen. Moduluje zvukový signál, tak, jak se na phaser sluší a patří. Díky potenciometru Rate můžeme jednoduše nastavit rychlost modulace, takže se nám podaří nakroutit jak pomalu se linoucí zvukové „vlnění“, tak rychle se opakující vlnobití připomínající tremolo (a vše mezi tím). Díky tomu efekt krásně vynikne nejen při hraní pomalých tónů, ale zároveň se pěkně prosadí i při rychlejším hraní.
Potenciometr Color dodává celému pedálu ještě větší zvukovou barevnost. Nejlépe se ta samotná barevnost dá popsat tak, že dodává pořádnou příchuť funku, a celkově se zvuk tak pěkně rozvine a prokrví. Všeobecně je na seznámení se s efektem vhodné si udělat trochu času a najít si to správné nastavení, které vám bude sedět nejlépe.

Poznámka pod čarou
Když si uvědomíme, že efekt je zvukově i designově (z mého pohledu) velice povedený, tak bych očekával, že samotný pedál bude zabalen v obalu odpovídající kvalitě efektu. Trochu mě mrzí, že efekt byl „pouze“ ve slabé kartónové krabičce, na jejíž přední straně je fotka efektu ukrytého uvnitř.

Když se řekne phaser, mnozí z nás si představí klasickou oranžovou krabičku Phase 90 od MXR. V porovnání s Phase 90 mi přijde Grape zvukově přirozenější a teplejší. Důležitou roli v tom jistě hraje také to, že Grape je primárně vytvořený pro baskytary, a Phase 90 je spíš „univerzální“, funguje jak pro kytary,rozumí si ale i s basou. Naopak Grape v kombinaci s kytarou mi nepřišel jako vhodná kombinace a vcelku rychle jsem se vrátil zpět ke kombinaci baskytara-Grape-aparát. Efekt si dobře rozuměl s dalšími krabičkami (Micro POG, různé overdrivy) a dobře reagoval jak s pasivními, tak aktivními snímači.

Závěr
Aguilar opět předvedl skvělou práci. Zvuková variabilita je i přes jednoduché ovládání pomocí dvou poťáků víc než dostačující. Efekt se prosadí nejen ve funkové muzice, ale neztratí se ani v rockovém nebo jazzovém žánru.Pokud hledáte kvalitní analogový phaser, za který si budete ochotni připlatit, tak budete odměněni pedálem, který se stane vaším „workhorsem“ a užijete si s ním spousty legrace.

Info
Aguilar Grape Phaser je kvalitní analogový basový phaser od známé firmy. Je vybaven jednoduchým, ale účelným ovládání. Cena je 5470 Kč.

Plus
zvuková kvalita a variabilita
jednoduchost

Mínus
cena
pro někoho velikost

Technická specifikace:
  
ovládání Rate, Color
true bypass ano (gig-saver bypass)
vstup 1x jack 6,3 mm
výstup 1x jack 6,3 mm
napájení 9V adaptér, 9V baterie

https://www.aguilaramp.com/effect-pedals/grape-phaser/

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/09

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Aguilar-Grape-Phaser-kvalitni-analogovy-basovy-phaser~13~zari~2020/

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.