Aguilar 4J-60 - baskytarové snímače

Aguilar 4J-60 - baskytarové snímače
Aguilar 4J-60 - baskytarové snímače

V tomto testu se podíváme na snímače od notoricky známé značky Aguilar.

 

Testované snímače mají označení 4J-60. Jsou na čtyřstrunou baskytaru typu Jazz Bass a jsou ručně vyrobené podle specifikací, které mají originální snímače z Jazz Bassů z 60. let. Kromě této sady z let šedesátých je v nabídce také sada 4J-70, která svou konstrukcí vychází ze snímačů z let sedmdesátých. Ta se liší tloušťkou použitého drátu a má mírně odlišnou frekvenční charakteristiku.

 

Já pro svého ’73 Jazz Basse s olšovým tělem a palisandrovým hmatníkem sháněl snímače, které by co nejvěrněji přenesly přirozený charakter nástroje a „zvuk dřeva“. Nakonec u mě proto zvítězila šedesátková sada, protože má dle výrobce teplejší a „dřevěnější“ středy a rovnější frekvenční charakteristiku. Sedmdesátková sada má mírně zvýrazněné basy a výšky a ve výsledku produkuje trochu „modernější“ zvuk. Hodila by se asi více pro majitele jasanových nástrojů, javorových hmatníků a nezbedných slapujících palečků.

 

Rozdíl je prý však nepatrný a troufám si odhadnout, že v případě obou dvou modelů není možné šlápnout vedle.

 

Mému Jazz Bassu každopádně 4J-60 velmi sluší. Jsou tak akorát silné, mají teplý a opravdu tlustý a pevný zvuk. Samotný snímač u krku vrčí skoro jako Precision a kobylkový umí „kousat“ jako Jaco. Trochu jsem se bál, jestli snímače nebudou znít příliš čistě, sterilně. Není tomu tak a snímače hrají tak, jak hraje nástroj, do kterého jsou namontovány. Brum je snesitelný a přijde mi možná i nižší než u jiných normálních singlů.

 

V rámci svého celkem zdlouhavého hledání těch správných snímačů pro mou basu (ty původní už bohužel použít nešlo) jsem nenarazil na žádné snímače, které by se mi takhle líbily.

 

Pokud tedy sháníte špičkové snímače bez kompromisů, tyto Aguilary mohu jen doporučit. Jejich stinnou stránkou může být to, že nic neschovají, nelžou. Pokud jsou na base, která už „od dřeva“ nehraje, prostě budou věrně přenášet nehrající basu... Jsou k dispozici také v pětistrunné verzi.

 

Cena 5390 Kč za čtyřstrunnou sadu není úplně nízká, ale za kvalitu se prostě platí a v tomto případě to fakt stojí za to. A navíc byly „umotány“ v New Yorku, přímo v centru Manhattanu a víte, jak drahý jsou tam nájmy?

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Drát vinutí Heavy Formvar
Průřez 0,064 mm
Magnety AlNiCo V
Kabel jednoduchý, stíněný

 

Psáno pro časopis Muzikus