přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukAKG Elle C - elegantní pódiový mikrofon pro ženy

12.7.2010 | Autor: František Sobotka | sekce: pro muzikanty - testy

AKG Elle C - elegantní pódiový mikrofon pro ženy

AKG Elle C - elegantní pódiový mikrofon pro ženy

AKG Elle C z řady pódiových mikrofonů rakouského výrobce tak trochu vystupuje z řady. Je totiž určen ženám. S touto myšlenkou přišli vývojáři z AKG již před více než dvěma lety a po důkladné analýze, jejímž výsledkem bylo zjištění, že trh si zoufale žádá mikrofon uzpůsobený potřebám zpěvaček a charakteristice ženského vokálu, se pustili do práce. Zhruba o rok později byl na světě mikrofon Elle C.

Konstrukce a vzhled

Mikrofon na první pohled zaujme elegantním designem a štíhlou siluetou tubusu (není divu, když byl navržen pro menší ruku). Ve srovnání s jinými pódiovými mikrofony je u něj znatelná i nižší hmotnost (250 g). Elle C je vyráběn ve dvou barevných variantách - stříbrné a bílé (testovaný kus byl stříbrný). Součástí balení je držák s objímkou odpovídajících rozměrů pro montáž na mikrofonní stojan, z běžné objímky by totiž Elle C snadno vyklouzl. V krabici najdete také měkké oválné pouzdro na zip a tištěný uživatelský manuál v šesti světových jazycích.

Přestože je mikrofon určen pro živá vystoupení, není dynamický, ale kondenzátorový. Umístění vložky je uvnitř konstrukčně řešeno tak, aby byl mikrofon odolný proti nárazu, s minimálním přenosem manipulačního hluku. Je rovněž vybaven integrovaným pop-filtrem, eliminujícím problematické slabiky „p“, „b“, „t“ a pazvuky způsobené dechem. Modul XLR konektoru, kterým je osazen Elle C, má piny pozlacené 24karátovým zlatem pro zvýšenou odolnost proti korozi a vlhkosti. Kromě zmíněné objímky je s mikrofonem dodávána i klasická molitanová „protivětrná“ ochrana. V krabici chybí snad jen symetrický kabel, ale to bych považoval za úplnou maličkost.

Zvuk

Mikrofonní vložka má kardioidní charakteristiku a citlivost mikrofonu se pohybuje okolo 4 mV/Pa (při -48 dBV). Maximální akustický tlak je udáván 145 dB při celkovém harmonickém zkreslení 3 % (při 140 dB je THD 1 %). Jak již bylo řečeno, mikrofon je kondenzátorový, a tudíž vyžaduje fantomové napájení v rozmezí 9-52 V. Frekvenční charakteristika Elle C (rozsahem 60 Hz - 20 kHz) je uzpůsobena povaze ženského hlasu - přibližně od 200 Hz nastává mírný pokles na citlivosti směrem k nižším frekvencím, který se na 100 Hz pohybuje zhruba okolo -5 až -6 dB a na 60 Hz dosahuje -10 dB. Naopak v oblasti středního pásma mezi 1 až 4 kHz je znatelný velmi decentní postupný nárůst na citlivosti, po němž následuje pokles na 0 dB okolo 5 kHz a další zdvih na 8 nebo 9 kHz (přibližně 2 dB). Odtud křivka frekvenční charakteristiky mírně klesá do 15 kHz - po této hranici následuje strmější pokles až ke 20 kHz. Tzv. proximity efekt, projevující se zvýrazněním nižších kmitočtů při zpěvu na mikrofon zblízka, je u Elle C relativně mírný a výrazněji se projevuje až při kontaktu úst s ochrannou mřížkou.

Zvuk vokálu, jak jej přenáší mikrofon Elle C, je zřetelný ve středním pásmu, vyrovnaný a přitom brilantní na sykavkách (aniž by zněly rušivě) i vyšších frekvencích, které jsou pro pěknou barvu ženského hlasu velmi důležité. Mírný pokles v oblasti nižšího pásma je u tohoto mikrofonu vzhledem k povaze ženského zpěvu jedině přínosem. Kondenzátorová vložka přenese i nejjemnější nuance hlasového projevu téměř stejně dobře jako průměrný studiový mikrofon.

Ženám (a také zvukařům, kteří chtějí být nadstandardně vybaveni) vřele doporučuji AKG Elle C k vyzkoušení. Možná vám právě jeho zvuk sedne stejně dobře jako do ručky.

Info
AKG Elle C je pódiový kondenzátorový mikrofon, svou koncepcí, zvukem i vzhledem určený pro něžné pohlaví. Cena je 4390 Kč vč. DPH (upřesnit cenu distributora).

Plus
rozměry, hmotnost a vzhled odpovídají cílové skupině
poskytuje vyrovnaný a přirozený zvuk ženského vokálu bez nutnosti drastických EQ korekcí
dodáván s měkkým pouzdrem a objímkou na stojan přesně na míru

Minus
vzhledem k ceně a ostatnímu vybavení by jako součást balení neuškodil kabel

směrová charakteristika: kardioida
frekvenční rozsah: 60 Hz-20 kHz
citlivost: 4 mV/Pa (-48 dBV)
max. akustický tlak a THD: 140/145 dB SPL při 1 %/3 %
ekvivalentní úroveň šumu: 25 dB-A (IEC 60268-4)
odstup signálu od šumu: 69 dB (vážený křivkou A)
impedance: <=200 Ω
napájení: fantomové 9-52 V podle DIN 45596
konektor: třípinový XLR
hmotnost: 260 g

Psáno pro: časopis Muzikus 2009/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/AKG-Elle-C-elegantni-podiovy-mikrofon-pro-zeny~12~cervenec~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.