přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukAIR Music Technology Ignite - klasický multitrack zdarma

30.8.2014 | Autor: Milan Kopecký | sekce: pro muzikanty - testy

AIR Music Technology Ignite - klasický multitrack zdarma


AIR Music Technology Ignite
Všechno, co je ke stažení zdarma, nemusí nutně stát za prd


Slovo zdarma je slovem magickým. Zákazníka na něj lákají doslova na každém kroku. V muzice - snad kromě jednoduchých prográmků a virtuálních nástrojů - zase tolik věcí zdarma není. Zkrátka za dobrou věc se platí, což je nakonec pravda napříč lidským počínáním a pinožením. Tu a tam se stane, že výrobce antivirů vyslyší nářky uživatelů a pustí nějakou verzi grátis. Stejně to udělala německá softwarová společnost AIR Music Technology. Software Ignite si právě teď představíme.

Prvotní ohledání

Znaje Cubase a několik dalších softwarů, nemohu jinak, než srovnávat. To je také první dojem, který každý nový software vyvolává. Úplná srovnávačka to ale nebude, není to ani možné. Znovu opakuji: Nelze srovnávat placený software se spoustou možností s programem, který je zdarma.

Ignite stáhnete jednoduše z Internetu, soubor má asi 1 GB. Instalace je velice snadná, čeká na vás oranžové prostředí, které si v ledasčem nezadá se svými placenými kolegy. Úmyslně nepíši konkurenty, protože tady žádná konkurence, dle mého soudu, není. Ignite je poměrně jednoduchý software určený pro amatérské muzikanty nebo pro ty, kteří potřebují rychle něco nahrát, vyexportovat, a primárně jim nejde o kvalitu použitých zvuků. Ignite je využitelný pro různé zvukové montéry, rozhlasové pracovníky apod. Nutností je pochopitelně zvuková karta s klasickými ovladači.

Ovládání

je opět velmi jednoduché, zvládnutelné bez zdlouhavého čtení příruček. Tak trochu mi připomíná dětskou hru. První, co uživatel vidí, je rozcestník: tutorial, demo, nastavení a update. V sekci tutorial velmi polopaticky a blbuvzdorně vysvětlují, kterak se software ovládá. Demo je ukázka, jak to hraje, když se s tím umí, a audio setup je, logicky, nastavení. Opět velmi jednoduché. Výrobce uvádí, že standardně Ignite potřebuje zvukovku M-Audio. Měl jsem na testování M-Track Plus, Ignite fungoval ale i s PreSonusem. Pro úplné funkce a plnou podporu je ale lepší M-Audio, které stojí jen pár tisícovek.

Rozhodneme-li se úvodní nabídku ignorovat, otevírá se před námi to hlavní - možnost nahrávat, míchat a aranžovat. V zásadě máme dvě možnosti: formát MIDI a audio. MIDI umí otevírat hotové MIDI soubory nebo využít nabídky nástrojů, ke kterým se ještě dostaneme. Audio je klasické nahrávání, jak ho známe z jiných softwarů. Ignite umí též import audia. Následný export je možný v samplovací frekvenci pouze maximálně 48 kHz, což bych výrobci odpustil. Importované audio můžete stříhat a dělat s ním psí kusy.
Ignite nabízí také několik základních efektů: kompresor, ekvalizér, distortion a delay. Zvuky je možné opatřovat efekty libovolně, o jejich kvalitě diskutovat nechci, vše vysvětluji v úvodu.

Horní menu je opět snadné, nabízí standardní aplikační funkce: uložit, uložit jako, import audio atd. Co chci připomenout, je fakt, že se Ignite dá poměrně snadno ovládat z klávesnice, což ocení nejenom vaše kočka útočící na myš, ale i líný - mně podobný - uživatel.

Kam ta doba spěje? Dříve pro vícestopé nahrávání potřebovali magnetofon za milion, dnes jim stačí jednoduchý program zadarmo. To by mohlo být zvolání nejednoho pamětníka. Ovšem dříve i dnes u toho zařízení musí sedět lidé, kteří tomu, jak se říká, rozumí. Nahrát něco do dvaceti stop není žádné umění, udělat z toho ale solidní sound už jisté úskalí skýtá. Dodám jen: Ještě že tak.

AIR Music Technology Ignite - klasický multitrack zdarma


VST instrumenty

Cvak, cvak... připojuji k počítači masterkeyboard, studiové monitory a jdu hrát. Řeknu vám to asi takto: Všechny nejsou úplně k ničemu. Pravda, pár jich je na nic, nakonec není se čemu divit. Ale třeba elektrické piano, organ, strings bych si klidně na pódium vzal a nemusel by to zrovna být ples v padesátihlavé vesnici pro hluché publikum. Velmi zajímavě zní harpsichord (cembalo).

Nástroje jsou - znovu pro jednoduchost ovládání - řazené do sekcí: brass, woodwinds, percussion, keys atd. Stačí na velké tlačítko kliknout a otevřou se následné volby. Pak už stačí jen připojit track a můžete vesele nahrávat.

Vzhledem k tomu, že výrobce slibuje upgrady a během jednoho měsíce mi od nich přišlo asi deset e-mailů, tak bych věřil, že postupem času budou další nástroje a podepíše se to též na jejich kvalitě. Software dále obsahuje funkce pro generování doprovodů, arpeggií a patternů.

Pro koho Ignite, pro koho něco jiného?

Na tuto otázku v podstatě odpovídám od začátku textu a gratuluji, pokud jste dočetli až sem. Ignite je pro skutečně nenáročného uživatele a může posloužit i muzikantovi, který se hledá, hledá způsob, jak efektivně muzicírovat a neví. Ignite má obrovskou výhodu, že ho kromě prostoru na disku nic stát nebude. A ještě je výrobce tak velkorysý, že mu pravidelně pošle „líbesbríf“ s upgradem.

Ještě jedno téma nám zbývá: totiž podporovaný hardware. Jak už bylo řečeno, firma je propojena s M-Audiem a Avidem, čemuž odpovídá i volba periferií. Máte-li klávesnici M-Audio Oxygen, Keystation, Venon nebo Axiom, můžete být bez obav. Jen ji připojíte k počítači a sama se v Ignite nastaví. Stejné to je u Akaie (řady MPK, MAX, LPK, LPD) a Alesisu (řady Q). Z pohledu počítače je to softwaru jedno, funguje na PC (Win 7, Win 8) a Mac (OSX 10.8, OSX 10.7.5).

Info:
AIR Music Ignite je klasický multitrack. Od jeho kolegů ho ale odlišuje zásadní věc - je zdarma a dle toho má omezené možnosti. Svému uživateli nabízí bezmála 300 virtuálních nástrojů pro práci s MIDI, umožňuje také audio nahrávky. Ideálně funguje ve spojení se zvukovými kartami  M-Audio nebo Avid. Standardně je dodáván s MIDI zařízeními Akai a M-Audio, jinak ho lze stáhnout z internetu.

Plus:
nulová cena
velmi jednoduché ovládání
velká operativnost a rychlost
automatická funkčnost s vybranými keyboardy
možnost upgrade přímo z prostředí aplikace

Mínus:
v některých bankách horší zvuky
absence více editačních možností v MIDI
nemožnost instalace dalších VST nástrojů

Technická specifikace:

Typ:
multitrack s audio a MIDI možnostmi
Počet stop: neomezený     
VST: 275 výrobcem nastavených nástrojů
Instalace dalších VST: není možná
Efekty: kompresor, delay, distortion, ekvalizér
Upgrade software: ano, přímo v menu programu
Export dat: wav, MIDI
Import dat: wav, MIDI
Cena: zdarma

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/AIR-Music-Technology-Ignite-klasicky-multitrack-zdarma~30~srpen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.