AER Amp Two - kombo určené pro baskytaru

V tomto testu vám rád představím nadstandardně znějící a nadstandardně vybavené kombo pro baskytaru od německé renomované firmy AER.

AER Amp Two - kombo určené pro baskytaru
AER Amp Two - kombo určené pro baskytaru

Produkty od firmy AER jsou vyhledávané především na poli amplifikace akustických nástrojů. Mnoho mých kolegů tato kombíčka hojně používá. Před několika lety jsem si ze zvědavosti brnknul na zřejmě jejich první kombo pro baskytaru s označením AmpOne. Po zapojení do tohoto prcka

 

mi okamžitě prolétla hlavou myšlenka: „Jo, je to tam!“ To kombo mělo pevnost, bas, konkrétnost, dravost, a rozhodně při nastavení extrémní hlasitosti nebojovalo se smrtí a nevykazovalo žádné podivné nežádoucí rezonance. Cesty osudu mi umožnily i test výkonnější AER Amp „Dvojky“.

AER Amp Two - kombo určené pro baskytaru
AER Amp Two - kombo určené pro baskytaru

Popis

Když jsem si aparát na test přebíral, překvapila mne hmotnost komba, rozhodně nejde o muší váhu. U basových aparátů je jejich hmotnost pro mnoho hráčů nejdůležitějším faktorem. Jedna věc je hmotnost, ale bohužel pevnost zvuku a mohutné basové frekvence lépe fungují ve spojení s kvalitními, a tedy i těžkými materiály a komponenty. Kombo je ve formátu, který osobně často používám, tedy kvádřík s jednou dvanáctkou. Kombo působí opravdu bytelným dojmem, povrch je opatřen nátěrem Warnex, který spolu s bílým šasi zesilovače vypadá velmi elegantně a přehledně. Výrobce udává výkon 240 W, nutno dodat, že kdejaká konkurence nedosahuje obdobných vlastností a výkonu i s mnohdy papírově udávanými 500 W. Překvapuje mne, že použitý 12” reproduktor je neodymový, osobně jsem při této hmotnosti očekával klasický magnet. Pro přednes výšek výrobce použil středo-výškové 4” reproduktory, tedy nikoliv tweeter. Ovládání je v podstatě jednoduché. Hned za vstupem s indikací přebuzení, opatřeným volbou citlivosti high/low a funkcí mute, nalezneme dvouknoflíkové ovládání kompresoru s tlačítkem jeho aktivace. Následuje sekce korekcí, tedy basy doplněné tlačítkem bass boost a tlačítkem Colour, jinými slovy deep a bright. Další v řadě jsou parametrické středy doplněné volbou jejich šířky či strmosti, samozřejmě nechybí ovládání výšek. Další sekce je dvouknoflíkové ovládání nastavení charakteru tónu, který bývá na jiných aparátech označován jako enhancer nebo voice. Poslední potenciometr je pro nastavení celkové hlasitosti. Na zadním panelu nalezneme zleva ovládání úrovně linkového výstupu, linkový výstup jack, sluchátkový výstup, výstup pro subwoofer, ovládání footswitche, efektovou smyčku, vstup pro ladičku, vstup pro aux s ovládáním úrovně, ovládání středo-výškového reproduktoru a nakonec linkový výstup XLR doplněný regulací úrovně, přepínačem volby před a za korekcemi. Nechybí ani možnost „odzemění“.

AER Amp Two - kombo určené pro baskytaru
AER Amp Two - kombo určené pro baskytaru

Zvuk

Testování hudebních aparatur, nástrojů a efektů je samozřejmě nejlepší realizovat přímo v akci, ideálně v dlouhodobějším horizontu, což bohužel není vždy možné. Testování přímo na koncertě se ne vždy setkává s pochopením kolegů, navíc tyto expedice sebou nesou i riziko, že s testovaným aparátem nedosáhnete zvuku, na který jste zvyklý, tedy nejen vy, ale i vaše okolí. Vyřešil jsem to tak, že jsem spolu s AER vzal i svůj letitý 1x 12” aparát. Obě jednotky jsem propojil pomocí krabičky ABY a koncert plný poznávání mohl začít. Opět se mi potvrdila zkušenost se dvěma dvanáctkami, zvuk nádherně nakyne a získá 3D charakter. Zajímá nás ale zvuk samotného AERka, že? AmpTwo hraje

 

... bohužel stále platí pravidlo, že to těžší hraje líp. ;-)

 

úžasně, a to ve všech směrech! Překvapující je pevnost, hutnost, „použitelná“ hloubka tónu spojená s čitelností a dokonalou artikulací středů. Můj aparát zněl neméně dobře, ale hojnosti basů a pevnosti tónu jsem musel korekčně pomoci. Během koncertu jsem vyzkoušel i různé nastavení ekvalizéru, ale v podstatě mohu konstatovat, že jsem si kombem okamžitě sedl. Díky vkusným korekcím lze snadno a rychle dosáhnout zvukového ideálu. Opravdu ohromující je výkon a pevnost tónu, kombo nejeví jakékoliv náznaky limitace nebo zkreslení. Výrobce nás přesvědčí o tom, že to myslí s kvalitou vážně i přiloženým kvalitním polstrovaným potahem. Za zmínku stojí i cena, která se může zdát vyšší. Mějme na paměti, že AER je vyráběn v Německu a nejvyšší kvalita něco stojí.

Kombo bych nedoporučil tomu, kdo hledá „něco malého do tramvaje“. Najdou si ho ale určitě ti hráči, kterým nevadí fakt, že kvalita holt něco váží. Toto kombo uhraje i kapelu, která se s tím nemazlí. Z pódia mi v pohodě stíhalo sál pro cca 100 lidí a ještě druhý den ve mě přetrvávala vzpomínka v podobě pískajících uších.

 

Info:

AER Amp Two je kombo určené pro baskytaru disponující poctivým výkonem 240 W, bohatou výbavou a ohromujícím zvukem. Na našem trhu se prodává za cenu 54 490 Kč.

 

Plus:

zvuk

kvalitní zpracování

výbava

 

Mínus:

vyšší pochopitelná hmotnost

 

Technická specifikace

výkon 240 W
repro 12 + 4”
kompresor ano
rozměry 50x 42 x 35 cm
hmotnost 23,5 kg
obal ano

 

http://www.aer-amps.info/en/products/electric-bass-line-e/amp-two-e

Psáno pro časopis Muzikus