muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytara... fakt levná!

13.5.2003 | Autor: Michal Samiec | sekce: pro muzikanty - testy

... fakt levná!

... fakt levná!

Firma Crafter je u nás v povědomí spíše jako výrobce cenově dostupných akustických kytar. V současnosti rozšiřuje svůj sortiment na našem trhu i o baskytary. Model CSR 20 jsem přebíral k testování, jako všechny nástroje, s lehkou nedůvěrou. Aby ne, tato basa je v současnosti snad tou nejlevnější u nás prodávanou a svou cenou šlape na paty i obstarožním jolanám, které stále ještě kolují mezi začínajícími basisty a nejen těmi.CSR 20 je zástupcem modelové řady Junior, tedy jak z názvu plyne, jedná se o basu určenou začátečníkům. To nese sebou samozřejmě plusy i mínusy, každopádně jsem byl nucen basu testovat trochu jinak. Celkem s chutí jsem se tak mohl vrátit do let minulých, kdy jsem o base věděl tak možná, že má čtyři tlusté struny. A musím říct, že po počátečních peripetiích to byl návrat docela příjemný.
Model k testování jsem obdržel zalepený v papírové krabici, omotaný igelitem, inu tak, jak jej výrobce v kontejneru poslal. Už při transportu jsem seznal a kvitoval s povděkem, že basa je poměrně lehká, což je myslím vlastnost, kterou nejeden začínající basista ocení. (Než zjistí, že basa musí být z kusu dřeva, aby hrála). Po vybalení basy z krabice jsem si trochu zamíchal pocity. Pozitivně mě překvapil celkem obstojný design nástroje, ovšem jeho červený nástřik se mi dosud zdá poněkud "bordelózní". Basa měla řádně prohnutý krk, to se však přihodí po dvaceti tisících kilometrech v třetím podpalubí i nejednomu dražšímu kousku. Zde musím podotknout, že ani po dvoudenním laborování s táhlem se mi krk nepodařilo příliš srovnat a měl jsem nutkání místo basy se začít věnovat lukostřelbě. Tolik mé první dojmy.
Basa má javorový krk, palisandrový hmatník se čtyřiadvaceti pražci a tělo vyrobené z překližky. Krk, kromě toho, že nešel narovnat, což je, doufám, pouze problémem testovaného kusu, má velmi příjemný profil a myslím, že dobře padne do jakékoli ruky. Použitý javor je, kulantně řečeno, řídkoletý, ale co byste za tyhle prachy chtěli? Výrobci se krk docela povedl, umožňuje pohodlnou hru ve dvou oktávách, vlků také nemá víc, než by bylo zdrávo, takže jej hodnotím jako povedenou část nástroje. Tělo má rovněž nekonfliktní design a s krkem je spojeno čtyřmi šrouby. Při hře vestoje má nástroj tendenci padat trochu na hlavu, neboť tělo je, díky tomu, že je vyrobeno z překližky, lehké. Také bych ocenil větší prostor pro břicho na zadní straně nástroje, ale to je poněkud subjektivní, tedy jenom můj, problém. Nástroj je osazen firemní, bezproblémově fungující mechanikou, ne nepodobnou Gotohu. Snímače jsou jednocívkové, zapojení elektroniky a potenciometry standardní. Nástroj je řemeslně zpracován poměrně dobře, lak je vyleštěný, nic nepřekáží, snad jen levačka čas od času zabrzdí na nedobře zbroušených pražcích.
Jak jsem již svrchu napsal, nástroj má překližkové tělo a javorový krk, což má zásadní vliv na jeho zvuk. Nasucho hraje nástroj docela hlasitě, má průrazný tón. Dlouho jsem pátral, co mi na tom zvuku neštymuje, až jsem na to přišel. Tón je nevyvážený, má příliš silné výšky, průměrné středy a málo basů. Je třeba připomenout, že se jedná o velmi levný nástroj, takže zvuk je úměrný ceně. Po zapojení se projeví snímače, díky kterým se zvuk jaksi zarovná, ovšem výstupní signál není moc silný. Basu jsem testoval na několika velmi levných kombech, se kterými se zřejmě tento nástroj bude po většinu svého funkčního období setkávat, a musím říci, že na rozdíl od unplugged zvuku zní basa i na mizerných aparátech poměrně slušně a produkuje celkem ucházející neutrální zvuk. Base sluší agresivní prstová hra a ještě více trsátko, kde nástroj dokáže prodat své naddimenzované výšky. Tlumený palec anebo slap už basa stíhá o poznání hůř, ale nemyslím, že její uživatelé si budou začínat něco s Marcusem Millerem nebo Francisem Rocco Prestiou.
Sečteno a podtrženo, musím říct, že tento Crafter je velmi dobrá basa pro začátečníky a vystačí také jiným, nepříliš náročným hráčům. Díky funkčním základním korekcím se dá se zavřenýma očima napasovat do jakékoli muziky, i když její parketou je bigbít a úplně nejlíp mi na ni zněly trsátkem hrané metalové riffy. Špatná nebyla ani jako lehce dunivá country basička. Tato basa poskytne začátečníkům dostatečný startovní komfort, neboť ladí, zní, slušně vypadá a moc nestojí. Myslím, že spolehlivě zaplní díru po nejlevnějších basách na českém trhu. Pročež ji vřele doporučuji vaší ctěné pozornosti.

info
Crafter CSR 20 je slušná basa, určená začátečníkům. Stojí 4980 českých peněz.
plus
profil krku
dvě oktávy
cena
minus
táhlo krku u testovaného kusu


Psáno pro: časopis Muzikus 2003/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/-fakt-levna~13~kveten~2003/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.