muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareKde vzít a nekrást - Micromega - na pohled malý, zvukem velký

3.12.2010 | Autor: František Sobotka | sekce: pro muzikanty - seriály

kde vzít a nekrást - Micromega - na pohled malý, zvukem velký

kde vzít a nekrást - Micromega - na pohled malý, zvukem velký

Micromega je virtuálně analogový basový syntezátor založený na kombinaci jednoho oscilátoru, suboscilátoru a doplňkového generátoru šumu. I když je to méně obvyklé, nabízí také polyfonní režim, a to s vrstvením až do deseti hlasů. Grafické uživatelské rozhraní VST plug-inu je nekomplikované a přehledné. Rozložení ovládacích prvků ve čtvercovém okně zachovává pravidelný tabulkový systém o čtyřech řádcích a šesti otočných potenciometrech na řádek. První řada ovladačů řídí VCO sekci - k dispozici jsou knoby pro nastavení oktávy hlavního oscilátoru, úrovně, PW modulace a mikroladění suboscilátoru. Předposlední ovladač reguluje množství vyšších harmonických v témbru (společný pro oba oscilátory), zatímco poslední knob upravuje úroveň šumového generátoru. Ještě dodávám, že hlavní oscilátor má pevně určený vlnový průběh tvaru pily, což je možná trochu škoda, uvítal bych přepínání mezi pilou a čtvercem. Ovladače v dalších dvou řádcích patří frekvenčnímu filtru a zkreslení. První šestice z nich upravuje vlastnosti HADSR obálky filtru (parametry Hold, Attack, Decay, Sustain a Release) a její reakci na rychlostní citlivost příchozích MIDI dat (parametr Velocity). Druhá šestice slouží k nastavení barvy a dalších vlastností filtru (Aftertouch, KB - keyboard tracking, Envelope, Cutoff a Resonance). Vedle potenciometru Cutoff je přepínač typu filtru (základní a Moog), strmost filtru je 24 dB/okt. Poslední ovladač Distortion určuje míru zkreslení, přičemž nabízí přepínání dvou režimů Normal a Harsh (druhý produkuje hrubější zkreslení). Poslední řádek VCA patří ovladačům amplitudové obálky s obvyklými čtyřmi částmi ADSR (Attack, Decay, Sustain a Release) a poslední dva knoby Velocity a Volume slouží k nastavení rychlostní citlivosti MIDI a úrovně audio výstupu. Micromega vlastní jako ovladače obě typická kolečka, jedno pro ohyb výšky tónu (PB) a druhé pro parametr modulace (MW). Pitchbend má nastavitelný rozsah ohybu v půltónech (max. 12). Doplňkové parametry jsou rozmístěny podél spodní hrany okna (režim mono/poly, typ obálky filtru - parametr VR s volbami Analog Shape a Fast, parametr Glide...). Zajímavostí je generátor náhodného výběru z nabídky programů - po kliknutí na RND je náhodně vybrán jeden preset. Pokud vám není jasný smysl některého z ovladačů, stačí nad ním podržet kurzor myši a zobrazí se informační bublina s popiskem.

www.novaflash.com

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/kde-vzit-anekrast-Micromega-na-pohled-maly-zvukem-velky~03~prosinec~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.