Základy z hudební nauky v otázkách a odpovědích - Téma č. 12: Dějiny české hudby v kostce aneb Hlavní osobnosti a okamžiky dějin české hudby. 12.2: Rock (12. díl)

Základy z hudební nauky v otázkách a odpovědích - Téma č. 12: Dějiny české hudby v kostce aneb Hlavní osobnosti a okamžiky dějin české hudby. 12.2: Rock (12. díl)
Základy z hudební nauky v otázkách a odpovědích - Téma č. 12: Dějiny české hudby v kostce aneb Hlavní osobnosti a okamžiky dějin české hudby. 12.2: Rock (12. díl)

V následujících dvou dílech si už jen provedeme souhrn nejvýraznějších desek historie českého rocku.

 

To může být dost dlouhý seznam.

Právě. Takže se soustředíme jen na ty zcela nejzákladnější.

 

Jaká budou východiska?

Tak za prvé je třeba mít na mysli, že stále mluvíme o rocku. Za další jde o celkový vliv na vývoj této hudby u nás, následnými kritérii byla například i osobitost pojetí a otázka fanouškovské obce. A protože musíme brát ohled na rozsah článku, tak si dnes uvedeme pouze šest alb. A příště také.

 

Což vytočí ty, kteří tam nenajdou ty svoje „koně“.

To už tak bývá.

Flamengo - Kuře v hodinkách. Klasika klasik. Obsahuje vedle titulní skladby i Rám příštích obrazů, Doky, vlaky, hlad a boty či eponymní Stále dál s vynikající Fořtovou kytarou a vypjatým vokálem Ivana Khunta.

Olympic - 4. Album představilo již vyzrálou kapelu, která se dostala z prvních desek v šedesátých letech k vlastnímu výrazu. I když následný opus Marathon, již s Milanem Broumem, startuje autorsky i interpretačně výraznější etapu skupiny, najdeme na „čtyřce“ takové klasiky, jako Stará láhev, Únos a další.

M. Efekt - Nová syntéza 2. Určující deska českého artrockového kolosu, kde se skupina spojila s Jazzovým orchestrem Československého rozhlasu. Album by se klidně mohlo řadit k těm nejlepším počinům spojení rockové kapely s orchestrem, a to i ve světovém měřítku. Nová syntéza 2, Je třeba obout boty a pak dlouho jít, expresivní Klíště či na mohutném riffu postavená Jedenáctého října - naprosto neopakovatelné zážitky.

Vladimír Mišík + Etc... - Etc... Čítanková ukázka spojení rockového fenoménu s poetikou slova. Tituly, jako Cesta do dětství, Proč ta růže uvadá či klasická Stříhali dohola malého chlapečka spolu s nářezem Bazarem proměn, vytvářejí s dalšími skladbami neuvěřitelně silnou a nadčasovou kolekci dobové české scény.

Skupina Františka Ringo Čecha - Hrr na ně. Klasické album „císaře českého hard rocku“ a jeho zpěváka - a ovšem také jeho kytaristy, Standy Kubeše. I pro takové skladby, jako Lucrezia Borgia či Kartágo, jde o milník ve vývoji domácího hard rocku.

Katapult - Katapult. „Stříbrné“ live album přineslo nejen unikátní debut vůbec (první deska je live), ale také nářez ve stylu Maximum rock aneb legendární, nesmírně vlivné trio Olda Říha - Jiří Šindelář - Anatoli Kohout v jejich nejklasičtějším období. Hlupák váhá, Stovky hotelů, Půlnoční závodní dráha, Vlaky v hlavě - to už jsou dnes evergreeny.

 

sestavy kapel při realizaci desek

Pozn.: Bez hostů, bez obsazení dalších těles

 

Flamengo: Vladimír Mišík (voc, perc, ac.g), Jan Kubík (sax, fl, klar, voc), Pavel Fořt (g, voc), Ivan Khunt (key, voc), Vladimír „Guma“ Kulhánek (bg, voc), Jaroslav „Erno“ Šedivý (dr)

Olympic: Petr Janda (g, voc), Jiří Korn (bg, voc) + Ladislav Chvalkovský (bg, voc), Petr Hejduk (dr), Miroslav Berka (key)

M. Efekt: Radim Hladík (g), Josef Kůstka (bg, vi, voc), Vlado Čech (dr), Lešek Semelka (key, voc)

Etc...: Vladimír Mišík (voc, ac.g), Pavel Fořt (g), Petr Pokorný (g), Jan Hrubý (vi, perc), Vladimír Padrůněk (bg), Anatoli Kohout (dr)

Skupina Františka Ringo Čecha: Jiří Schelinger (voc), Fr. R. Čech (konf., perc), Stanislav Kubeš (g), Alexander Čihař (bg), Jiří Stárek (dr), Miloš Nop (key)

Katapult: Olda Říha (g, voc, harm), Jiří „Dědek“ Šindelář (bg, voc), Anatoli Kohout (dr)

Psáno pro časopis Muzikus