Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - Jak míchat rychle a efektivně

Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - Jak míchat rychle a efektivně
Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - Jak míchat rychle a efektivně

Rychlost při mixu je důležitá proto, abychom neztratili představu o výsledném tvaru nahrávky. Čím déle mícháme, tím větší detaily řešíme. Tím se také vzdalujeme od prvního dojmu, jaký z mixu máme. Výsledný mix je souhrn mnoha malých rozhodnutí a kroků. Abychom postupovali vpřed co nejrychleji, je třeba pokládat si správné otázky. Musíme se stále ptát na základní věci:

- Je daný zvuk/nástroj dobře zasazený do kontextu mixu?

- Není příliš hlasitý tichý?

- Není zvuk příliš dynamický a někde se ztrácí, nebo naopak vyčnívá?

- Neobsahuje daný zvuk nadbytečné frekvence?

- Nepřekrývá daný zvuk jinou součást mixu?

 

Systém takových „kritických“ otázek nám bude pomáhat jako kompas, který nás udrží na cestě k výsledku. Je tedy důležité neřídit se vágní představou, jak by měl zvuk vypadat, ale udělat si co nejjasněji představu o výsledném mixu a k němu směřovat.

Proto je důležité soustředit se na věci, které mix opravdu mění, a neztrácet čas s nastavováním tam, kde mix nijak zásadně neposouváme. Pokud se upneme na nepodstatný detail, ztrácíme čas a odstup od celého mixu.

 

Pravidlo 80/20

Slyšeli jste někdy o pravidlu 80/20 neboli také Paretově zákoně? Ten říká, že 80 % výsledku vychází z 20 % naší aktivity. Zbylých 20 % výsledku vychází z 80 % naší aktivity. To si můžeme vyložit tak, že 20 % správně vybraných činností přinese 80 % výsledků. Jak toto pravidlo souvisí s mixem?

Pokud soustředíme svoji pozornost na věci, které nejvíce rozhodují o výsledku finálního mixu, můžeme mix dokončit velmi rychle a zároveň dobře. Naši pozornost často odvádějí v mixu činnosti, které mají na výsledek malý vliv a kterým věnujeme nepřiměřenou péči. Např. 15minutovým upravováním tracku tamburíny věnujeme čas detailu, který nemá na celek velký vliv.

Podobných příkladů najdeme ve studiu nespočet. Procházíte 20 minut všechny presety reverbu jeden po druhém, než naleznete ten správný? Nejste schopni rozhodnout se, zda je již mix hotový, a stále něco upravujete, aniž byste ve skutečnosti měnili něco podstatného?

Důležité je naučit se rozpoznat, které kroky jsou pro skutečný posun zásadní. Pokud zúžíte svou pozornost na základní procesy v mixu, dokončíte ho rychleji a pravděpodobně i lépe.

 

Které jsou ty základní procesy?

Poměry hlasitosti, panorama, ekvalizace a komprese jsou nejdůležitější nástroje pro definování zvuku.

Ostatní procesy můžeme považovat za nadstavbu. Pokud se vám nepodaří smíchat dobrý mix pomocí těchto čtyř základních procesů, žádný sofistikovaný postup mix nezlepší.

To jsou fundamentální nástroje míchání, a pokud budete věnovat největší pozornost jim, budete investovat na správném místě.

i mixu se snažíme soustředit na ty věci, které přinášejí největší změny. Ekvalizace, komprese, hlasitost a panorama.

Psáno pro časopis Muzikus