Základy mixu v domácím nahrávacím studiu - FX (Efekty v mixu)

Použití efektů v mixu je další z možností, jak kreativně zvuk měnit.
Použití efektů v mixu je další z možností, jak kreativně zvuk měnit.

Mix je kreativní proces. Jedna z oblastí, ve které se to projevuje, je použití modulačních efektů. Pod tím si můžeme představit rodinu procesů, jako je delay, chorus, flanger, phaser, vibrato apod. Všechny tyto efekty dodávají mixu pohyb a dodávají zvuku zajímavější podobu. Někdy jsou tyto efekty pouze kořením, někdy jsou zásadním prvkem aranžmá a zvuku.

 

Většina modulačních efektů funguje zjednodušeně tak, že vrací signál z výstupu do efektu zpět a přimíchává ho k přímému signálu. Tak vzniká mnoho různých barev, které můžeme v mixu použit. Paleta těchto zvuků je bezbřehá, pojďme se podívat na několik základních typů, jak je použít.

 

Insert, nebo send?

Většinu efektů zapojujeme do tzv. send. To znamená, že v DAW vytvoříme sběrnici (Aux, stopu FX) do které vložíme efekt. Do něj směřujeme jednotlivé tracky. Výhoda tohoto zapojení je dvojí: Za prvé mícháme rychleji - do jednoho výstupu můžeme zaslat rychle jakýkoliv track. Navíc můžeme volit různou intenzitu efektu podle toho, kolik čistého zvuku do něj zasíláme. Za druhé tím šetříme výkon počítače. Zapojení do insertu má smysl pouze v okamžiku, kdy chceme použít specifický efekt na jedné stopě. (Např. vibrato na Hammondkách apod.)

 

Stereo vs. mono

V mixu zpravidla používáme efekty ve stereo zapojení. Někdy máme ale v mixu situaci, kdy je mix příliš hutný, obsahuje mnoho informací, a tak není pro další vrstvy valících se opakování z delaye v mixu místo. V takový moment můžeme použít monofonní variantu. Efekt můžeme použít i s velkou intenzitou a zároveň ho přesně umístit napříč stereo spektrem. Použití monofonní verze efektů najde uplatnění tam, kde potřebujeme obalit zvuk tímto efektem a potřebujeme ho mít lokalizován na jednom místě v mixu.

 

Tempo

Modulační efekty pracující v čase. Většina plug-inů nabízí možnost synchronizace s tempem projektu. Pokud tuto možnost zvolíme, bude se například opakování delaye řídit nastaveným tempem projektu. Toto spojení můžeme vždy přerušit a nastavit hodnoty ručně.

 

Reverb vs. delay

Někdy můžeme použít efekty k dosažení specifické barvy zvuku. Třeba potřebujeme daný zvuk obalit prostorem, ale tak, aby nám samotný dozvuk nezabíral příliš mnoho místa v nahrávce. Zpravidla nejdříve sáhneme po reverbu. Jako alternativa se nabízí použití delaye. Pokud ho použijeme s velmi krátkým časem, získáme jiný typ prostorového efektu, který má jinou barvu než reverb.

 

FX v mixu

Použitý efekt je zvuk, který je stejný jako ostatní zvuky v mixu. To znamená, že na něj můžeme použít stejné zvukařské úpravy, tj. ekvalizaci, kompresi, hlasitost a panoramu. Všechny tyto základní procesy nám pomohou zasadit zvukově bohaté efekty do mixu tak, aby tvořily s mixem jednolitý celek.

Psáno pro časopis Muzikus