přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

baskytaraYves Fernandez - Bass profil

02.01. | Autor: Milan Janeček | sekce: pro muzikanty - seriály

Yves Fernandez - Bass profil


Basový zázrak z Londýna

U jedné z vycházejícíh hvězd anglické indie rockové scény Oh Wonder hraje na baskytaru dnešní protagonista basového profilu. Yves Fernandez si zahrál na koncertech a turné třeba s Jonem Lordem, ale i s Joshem Recordem, Rae Morris, Elizou Doolittle, Annou Phoebe a dalšími.

Působí v mnoha žánrově odlišných kapelách, jako jsou progressive folk metaloví Jurojin, funkoví Zealots nebo folková Anna Phoebe. S Yvesem jsme si povídali před koncertem Oh Wonder v pražském Roxy.

Jak jste se dostal k hudbě a k baskytaře?
Měl jsem to veliké štěstí, že pocházím z hudební rodiny. Oba rodiče poslouchali spoustu jazzu a klasických nahrávek Motown, takže jsem tomu byl vystaven odmalička. Miloval jsem Stevieho Wondera. A taky byla vždycky k dispozici kytara, klavír a další nástroje. I když možná právě proto, že to vždycky bylo někde kolem, začal jsem na něco hrát až asi ve čtrnácti letech. Dnes se to zdá docela pozdě, začínat na něco hrát v takovém věku, ale tehdy jsem poprvé začal hrát na kytaru.
Začal jsem poslouchat a hrát hodně blues, třeba Stevieho Raye Vaughana nebo popovějšího Johna Mayera. Nadchl jsem se pro kytaru a fakt jsem začal cvičit.
Díky tomu, z jakého prostředí pocházím, jsem se dostal i ke spoustě sborových skladeb a gospelů. Často jsem tak hrál v kostele. A také jsme velmi často postrádali basistu; buď jsme žádného neměli, nebo ten, kdo byl domluvený, tak nepřišel. Tak jsem se vlastně dostal k baskytaře: Potřebovali jsme někoho, kdo by během mše hrál na basu. Ta mě začala zajímat a začal jsem se do ní zamilovávat. Čím víc jsem na ni hrál a učil se na ni, tím jsem ji měl raději. A také mě inspirovaly všechny ty věci, které jsem poslouchal doma. Chtěl jsem se naučit písničky od Stevieho Wondera jako I Wish nebo Superstition. Pak mě chytil Michael Jackson a já se učil klasiky jako ABC, Be There, Blame It on the Boogie a další.

Měl jste nějakou středoškolskou kapelu?
Nevzpomínám si. Vlastně ani ne. Hodně jsem hrál na akustickou a elektrickou kytaru a baskytaru pro náš kostelní sbor i pro další sousední sbory.
A pak jsem se dostal na univerzitu, kde jsem paradoxně nestudoval hudbu, ale navštěvoval jsem večerní technické bakalářské kurzy. A v té době jsem si teprve uvědomil, že bych mohl dělat hudbu, že bych mohl hrát i rock, pop nebo jazz. V kapelách jsem tak začal hrát o něco později.

Yves Fernandez - Bass profil


Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/01 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/01

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Yves-Fernandez-Bass-profil~02~leden~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.