muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukYllas

19.6.2016 | Autor: strýček Yllas | sekce: pro muzikanty - seriály
Strýčku!
Potřebuju poradit s nastavením zvuku své basy a aparátu.
Mám pocit, že se většinou v kapele špatně slyším a zvukaři si stežují, že basa není konkrétní.
Přitom mám opravdu hodně silný apec a zvuk sám o sobě se mi moc líbí. Hraju pop-rock a mám rád moderní, hi-fi zvuk basy..
Co mám dělat, aby to fungovalo i v kapele?
Díky, Ronald

Yllas


Milý Ronalde, to co řešíš, je klasický nešvar začínajících basáků. Je totiž často docela velký rozdíl mezi zvukem, který zní „dobře“ sám o sobě a zvukem, který se pojí s kapelou. Basáci mají často tendenci si u svého nástroje přidávat basy. „Vždyť je to basa, tak ať to duní, ne?“. Bohužel to může zvuk často zlikvidovat. Ve většině sálů se tyto dunivé spodky začnou odrážet a mlít a vznikne nesrozumitelná koule. Další věc, kterou má nezkušený basista tendenci dělat, je brutální vyříznutí středových frekvencí. Ano, ono to zní samo o sobě trochu „hnusně“, humpolácky, krabicově. Středy jsou ale ty frekvence, které způsobí, že je basa v kapele slyšet a že má její zvuk nějakou barvu. A do třetice, „hi-fi basáci“ milují výšky. A s radostí je přidávají. A sice to při tom domácím slapování pak má krásnou jiskru, ale ve většině kapel se tyto frekvence úplně schovají pod jiné zvuky (např činely..). Takže je to vlastně trochu zbytečné a ve většině případů to taky dělá jenom „bordel“.

Yllas


Takový vedlejší efekt takovéhoto „vykouslého“ nastavení aparátu je to, že i sebesilnější aparát úplně zbytečně vyplýtvá svůj výkon na basových frekvencích, které ho spotřebují nejvíc. Takže pak aparát při relativně tichém nastavení přestává „stíhat“. Velký nápor výšek zase velmi často odpálí výškový reprák a zoufalý basista je pak naštvaný, že mu jeho supr drahej aparát vydržel tak krátkou dobu. Rada zní - zkus si zahrát s korekcema na rovno. Zvuk se ti asi nejprve nebude moc líbit, ale najednou tě všichni uslyší a věř, že celkový výsledek bude lepší. A kdyby ti to přecijen nedalo a nějak by sis chtěl korekce upravit, třeba kvůli pocitu z hraní, posílej zvukařům svůj signál PŘED korekcemi (na většině aparátů už dnes bývá tlačítko pre/post). Zvukař si pak tvůj zvuk nakroutí tak, jak bude pro danou situaci potřeba.

Yllas


A poslechni si zvuk basy v tvých oblíbených nahrávkách. Když se na to zaměříš, možná si všimneš, že je „hnusnější“, než sis myslel...
Hodně štěstí!
Yllas

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Yllas~19~cerven~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.