Yllas

Yllas
Yllas

Strýčku Yllasoviči, prosím tě o radu, jak správně nazývat jednotlivé bubny u rockové bicí soupravy. Někdo říká malému bubnu rytmičák, někdo virbl, někdo zase jinak. U kopáku je to podobně, takže si někdy nejsem jistý, o jakém nástroji zvukaři a muzikanti mluví. Chtěl bych znát tvůj názor, a tak mi prosím řekni, jak se ty bubny jmenují doopravdy a čím se liší jejich funkce, aby bylo jasno a nedocházelo k nějakým dohadům. Děkuji a přeji hezký den, synovec Tomáš

Drahý synovče, děkuji ti za milý pozdrav a rád odpovím, jelikož jsem strýček nejen tvůj, ale i všech ostatních zvědavých čtenářů. Bicí soupravy, s jakými se můžeš setkat v rockové kapele, mají různé velikosti a různý počet nástrojů, ze kterých se skládají. Asi nejmenší soupravu uvidíš na koncertech rockabilly skupin, bubeníkovi někdy stačí jen zmíněný malý buben a činel. S trojdílnou bicí soupravou, kde je ještě basový buben neboli kopák, se už dá přece jen něco zahrát, když k ní přidáš jeden tom, kotel a hi-hat, dostaneš klasickou jazzovou soupravu. Tu doplňují ještě dva činely, jeden se nazývá anglicky crash a druhý ride. Abychom zůstali v naší rodné zemi a nehráli si na světáky, budeme se bavit o názvech českých. Anglický název však uvedu taky, protože rock je přece jen hudba s mezinárodním charakterem, a tak ať ti rozumí třeba i zvukař v Kapském Městě nebo na Aljašce. Nejdůležitějším bubnem v soupravě je malý buben (snare drum), tedy bubínek se struníkem, který vydává jasný a nepřeslechnutelný zvuk. Zvukaři je tradičně považován za základní bicí nástroj v popu, rocku a jazzu. Tomu by mělo odpovídat i jeho postavení v mixu, kdy se dává v podstatě na roveň sólovému zpěvu, ne však vždycky, záleží i na barvě zvuku a prostoru. České názvy z muzikantského slangu jsou následující. Snare drum se obyčejně označuje slovy virbl, rytmičák, šroťák, céčko, esák, rachták nebo pochoďák. Bass drum (velký nebo basový buben) je podle některých zvukařů jediným nástrojem, který se vyplatí zvučit, často na úkor celé kapely. Takovým zvukařům se raději zdaleka vyhýbej, nebo si bicí pokud možno nazvuč sám. České názvy jsou kopák, dupák, šlapák, basák, záklaďák nebo velký Vašek.

 

Tom nebo tom tom je buben, na který se hrají přechody (breaky). V soupravě bývají dva nebo tři, podle ladění a průměru (high tom, mid tom, low tom). Česky se jim říká přechoďáky, tomy, kotlíky nebo vršek. Floor tom, stojící na nožičkách, se nazývá kotel, tympán a opět vršek, jehož jsou floor tomy součástí (vršek tedy tvoří všechny přechoďáky a kotle). Pokud bychom nechtěli opomenout další součásti bicí soupravy, nesmíme zapomenout na hi-hat. Je to dvojice proti sobě umístěných činelů, která se ovládá nohou, a můžeš se setkat i se slangovými názvy hajtka, hajheta nebo čárlstonka. Názvy ostatních činelů v soupravě se v podstatě nepočešťují, ale namísto slova crash se můžeš setkat s termínem akcentový činel, podobně jako ride je doprovodný činel. Co znamená termín čína, asi není třeba vysvětlovat, spleš je zcela nepřekvapivě fonetický přepis názvu splash. Hodně úspěchů v komunikaci s kolegy bubeníky, zvukaři i pazvukaři přeje Yllas.

 

yllas@muzikuz.cz

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy