Yllas

Yllas
Yllas

Dobrý den strýčku Yllasi, prosím tě o radu, jak vybrat elektroakustickou kytaru a k ní kombo. Chtěl bych, aby se na kytaru dalo hrát i bez zesilovače, ale v případě potřeby i na velkém pódiu. Musí mít nějakou krabičku nebo extra efekty, aby byl zvuk takový, jak ho znám z koncertů známých kapel? Chtěl bych hrát hlavně doprovod, stylově od folku až k rocku, nemusím mít nástroj pro sólistu. Díky za informaci a měj se pěkně. Tvůj synovec Lukáš

Milý Lukáši, elektroakustických kytar je na trhu velké množství. Od laciných modelů přes kytary ve střední cenové hladině, kde si určitě něco vybereš, až k těm nejdražším. Je potřeba jenom upřesnit, jestli dáváš přednost kytarám se skořepinou z laminátu (typ Ovation), nebo tradičním akustickým kytarám, či kytarám pololubovým. Ze seznamu jsem vynechal klasické kytary s nylonovými strunami. Vzhledem k tomu, že kytara má být slyšet i bez aparátu, zúžil se nám výběr na první dva typy. Kytary Ovation využívají poznatku, že na zvuku se podílí především vrchní ozvučná deska. Spodní část nemusí být z rezonančního dřeva, spíš naopak z materiálu s maximální tuhostí. První exemplář vyvinul v druhé polovině šedesátých let zakladatel firmy Ovation Guitars, letecký konstruktér Charles Kaman. U těchto kytar ještě snižuje celkovou váhu tenký krk, takže jsou velmi lehké. Hlavní výhodou je odolnost vůči zpětné vazbě, takže na pódiu ani při vyšší hlasitosti nehoukají. Pokud bys dal přednost klasické konstrukci, můžeš si vybrat z mnoha nástrojů různých výrobců. Skořepina Ovationu není moc pohodlná při hře vsedě.

 

Některé typy mají na spodní straně protiskluzovou plochu, kterou nemusí snášet tvoje džíny. V každém případě je dobré se podívat i na vybavení elektrické části. Měla by mít ekvalizér, dobrým bonusem je vestavěná ladička. V případě, že má kytara pouze výstup na jack, je dobré ji doplnit krabičkou, která ti umožní barevně korigovat zvuk a impedančně přizpůsobit výstup. Dobrý je také předzesilovač s tranzistorem FET nebo elektronkou, jaké vyrábí například Behringer. U nejdražších modelů kytar najdeš možnost míchat zvuk z kobylkových piezosnímačů se signálem z vestavěného mikrofonu. Kombo může mít výkon 20-50 W, což stačí na většinu pódií. Pro lepší slyšitelnost můžeš zvukaře požádat o namixování do odposlechu. Většinou tato komba mívají dva vstupy, jeden pro mikrofon, abys jako zpěvák nepotřeboval další ozvučení. Co se týče efektů, standardem je zmíněný ekvalizér, případně filtr proti zpětné vazbě, chorus a reverb. Komba mívají dva systémy, jeden zvlášť pro reprodukci výšek. Na elektrickou kytaru se ale takový aparát moc nehodí. Dobré ucho a šťastnou ruku při výběru přeje Yllas!

Psáno pro časopis Muzikus
Tagy