muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukYllas

3.10.2013 | Autor: strýček Yllas | sekce: pro muzikanty - seriály

Yllas

Dobrý deň prajem, strýko,
potreboval by som poradiť pri výbere a nákupe elektróniek. Vlastním (moje prvé) celolampové kombo Marshall MA100C. Chcem sa pripraviť na prípadnú výmenu koncových elektrónok EL34 a chcel by som vedieť, či je lepšie kupovať dve spárované dvojice, alebo jednu spárovanú štvoricu. Ďalej by som potreboval poradiť, ako vlastne správne vybrať a nasadiť späť elektrónku do soketu tak, aby sa nepoškodila - či už výkonovú, alebo predzosilňovaciu. A na záver by som potreboval poradiť nejaký kvalitný obchod, ktorý by mi vedel poskytnúť pravé EL34 Svetlana tzv. Winged C. Ďakujem a s pozdravom
synovec Ivan


Milý Ivane, připravit si do foroty pár koncových elektronek je věc užitečná, připravit si spárovaný kvartet se zdá být ještě užitečnější. Tedy za předpokladu, že spárování je důvěryhodně provedeno. Ale i tak by při případné kolizi jedné elektronky bylo asi vhodné vyměnit hnedle celý pár, no a při další případné kolizi zkombinovat zbylé přeživší jedince. Předpoklad důvěryhodného spárování nemusí být však stoprocentní ani u renomovaných kamenných distributorů, mám špatnou osobní zkušenost, kdy jsem si shodu měřením ověřoval a došel k šokujícím rozdílům - a to v párování nejsem žádný kovaný kabrňák - párování je věc nejen tzv, klidového proudu, ale i dalších parametrů (například strmosti, zesílení apod.), specialisté v oboru párování - např. Groove Tubes, Ruby a další - mají svoje sofistikované postupy, jež zahrnují třeba i mechanické poklepávání kladívkem na baňku (mikrofoničnost), nebo hodnotí charakter náchylnosti ke zkreslení (u Groove Tubes hodnoceno 1-10). Spárované elektronky prověřené těmito firmami jsou sice v přesném identickém označení dodatečně vyměnitelné i bez nutnosti znovu nastavení předpětí mřížky (bias), jsou však poměrně drahé. Jejich, často brutální a nekompromisní, klíč posílá bez uzardění do stoupy až osmdesát procent nakoupených elektronek. Osobně bych radil zajít za některým ze zdejších výrobců a servismanů - mají své zdroje, svoje know-how v párování, a stejně ti nakonec někdo ten bias nastavit musí, člověk by to sám raději neměl zkoušet, trafa umí až šest set voltů, a to když dojde na doteky, párování pak není žádná radost!

A jak zandat elektronku do soketu? tak základ je nesahat na to sklo upatlanýma rukama, má se použít hadřík. No a teď to samotné zandávání, nejdřív ty malé, tam je sto složitější, mňo, tak levák levou, pravák pravou rukou popadne elektronku skrze tu onuci, pohledem kukadlama zrevidýruje, jak jsou ty ďourky v sokitu nastavený, pak koukne na ty čudle přímo na elektrónce a zkusí to tam lehce s citem zamáčknout, pokaď tam ta elektrónka zapadne alespoň milimetr a drží, je žádoucí tlačit i nadále až dosedne do lůžka, když nezajede ani do milimetra a brání se, je zapotřebí zkouknout zas ty čudle, jestli nejsou pokroucené, pak by to mohlo váznout, no a opakovat. U těch větších koncových je to jednoduché jako s: je tam taký čuribrk, který přesně zapadá do takové jakési drážky v sokitu, a poněvadž ten čuribrk je delší než ty čudle vod elektrónky, dá se s tou lampou tak jaksi vrtět, až tam nakonec ten čuribrk zapadne: a dál je to stejné jako s těma menšíma:

A nakonec lampy Svetlana se dají objednat u například u GSM Elektronik, ale žel bohu, tam jsem právě udělal tu špatnou zkušenost, distributorská firma je v tom však nevině, poněvadž dostává ty „elektrónky spárované už z Ruska“, no a na ruské párování já bych se tedy už nespoléhal. Doporučuji obrátit se na některého výrobce (ESH, Rockwell, Hot...) s žádostí o tyto elektronky, a pokud je nebudou moci dovézt zkusit, jak bylo řečeno, GT, Ruby...

Tvůj strýček Yllas

yllas@muzikus.cz

Psáno pro: časopis Muzikus 2013/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Yllas~03~rijen~2013/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.