Yllasova almara VI - z pozůstalosti žijícího strýčka

Yllasova almara VI - z pozůstalosti žijícího strýčka
Yllasova almara VI - z pozůstalosti žijícího strýčka

Rok 1968 znamenal definitivní vítězství agresivních plánů německých imperialistů na ovládnutí českého trhu s hudební elektronikou.

Článek Jiřího Ondrouška z oblíbeného časopisu Pop Music Expres (č. 2, květen 1968) dokládá všeobecnou úctu, které se u nás těšily výrobky značky Dynacord. Vzniklým průlomem se pak osvědčené zesilovače, komba, reproboxy, efekty a mikrofony valily přes západní hranici dál a nezastavila je ani bratrská pomoc spřátelených kulometů a tanků.

Z historického hlediska se dnes toto krátké období našich dějin jeví jako provokace tajných služeb Východu s cílem dlouhodobě stabilizovat poměr sil ve střední Evropě. Dojem chvilkové svobody, který nám "vyšší mocnosti" daly pocítit před konečným šlápnutím na krk, byl pouhou iluzí, ale byl krásný. Zůstala vzpomínka na vyhnání z ráje a dobu, která slibovala více, než mohla splnit. Na rozlet ducha a víru, že lze reformovat nereformovatelné.

A také - na nezničitelné aparáty Dynacord. Nebyly to jen elektronkové PA systémy nebo dnes už kultovní efekty jako páskový Echocord. Ještě v Československu osmdesátých let platila tranzistorová komba Dynacord za Rolls Royce mezi aparaturami, k čemuž jistě nemalou měrou přispělo jejich nasazení v Orchestru Ladislava Štaidla.

Yllasova almara VI - z pozůstalosti žijícího strýčka
Yllasova almara VI - z pozůstalosti žijícího strýčka

Snad díky tomu je bylo možné zakoupit i v Tuzexu. Muzikanti už nemuseli vymýšlet nejrůznější triky jak obelstít celníky, nebo se dokonce kvůli nákupu vybavení ženit. Kytarové kombo Dynacord GS-824 se dvěma kanály a výkonem 2 x 60 W, zabudované do letecké přepravky, si po prodeji auta a výměně peněz za bony mohl pořídit téměř kdokoliv - Tuzex se nažral a koza zůstala celá. Pro srovnání - originální Vox AC-30 z roku 1964 se dal sehnat za 10 000 Kčs, ale koho tehdy tak starý zvuk zajímal? Ani Yllas nebyl chytřejší než já, když jsem svého miláčka s dvěma reproduktory Celestion AlNiCo Blue za pár dní vrátil původnímu majiteli s pocitem, že by se mi víc hodilo těch 9500 korun než starý krám s výkonem 30 W. Bylo to opravdu nezapomenutelné období, plné absurdních situací, nad kterými v dnešním konzumním světě jen marně kroutíme hlavou...

Psáno pro časopis Muzikus