muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraTop 10 hardrockových desek Vítězslava Štefla - ... a ti ostatní, ti jsou snad vosk?

3.4.2020 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Top 10 hardrockových desek Vítězslava Štefla - ... a ti ostatní, ti jsou snad vosk?


A po artrockové desítce přistupuji k dalším deseti stupňům ke zlaté. I zde vám představím svá nejoblíbenější alba, tentokrát ale hardrockové muziky, muziky, která je spolu s art rockem a několika dalšími směry, styly a žánry synonymem rockového fenoménu vůbec.
Alba opět nebudou uváděna dle pořadí důležitosti; prostě to vezmu tak, jak to přišlo. A kritéria výběru? Osobní vztah (ten rozhoduje, není divu), historický kontext, nadčasovost, úspěch a ohlas, včetně anket, a celkový význam.
A rovnou pojďme na klasiku - ano, je to Machine Head (1972), šesté studiové album famózních Deep Purple, skupiny, která patří k základní pětce, definující tento zásadní žánr.
Album vylétlo na první místa světových anket, v Americe získalo nakonec dvojnásobnou platinu a završilo tak odkaz předchozích dvou studiovek (zejména úžasného LP In Rock) a koncertního dvojalba Made in Japan, jednoho z nejlepších živáků vůbec.
Tehdy se jméno Deep Purple vyslovovalo se stejným obdivem, jako Led Zeppelin či Black Sabbath - škoda, že dva kohouti, Blackmore a Gillan, se prostě už pak nemohli, prostě nemohli snést...
Příběh o vzniku ikonické Smoke on the Water asi už zná každý (koncert Franka Zappy, požár haly, kouř nad vodou...), ale poslyšte třeba tohle, jak vzpomíná Blackmore: Aparáty a nahrávací techniku měli po hotelu tak divně a narychlo rozmístěné, že když už přelezli vždy všechny ty balkóny a protáhli se všemi těmi napolo dovřenými dveřmi, a konečně se dostali i ke svému nástroji, tak se jim ani nechtělo zase se vracet zpátky - tak to tam dali...

A historická souvislost?
Ten měsíc Jethro Tull vydávají Thick as a Brick, Styx mají svůj debut, irským, ještě neznámým Thin Lizzy vychází dvojka, Shades of a Blue Orphanage a řinčiví Slade dávají na trh svůj první živák Alive!

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Top-10-hardrockovych-desek-Vitezslava-Stefla-a-ti-ostatni-ti-jsou-snad-vosk~03~duben~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.