muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraTop 10 hardrockových desek Vítězslava Štefla - Cream – Disraeli Gears

29.10.2020 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Top 10 hardrockových desek Vítězslava Štefla - Cream – Disraeli Gears


Historicky první superkapela a zároveň jeden ze dvou určujících souborů protohardrocku - power trio Cream a jeho album, vydané roku 1967 u labelu Reaction (pozn. - do první roviny protohardrocku sem klademe ještě Vanilla Fudge, mezistupněm je např. Steppenwolf a další dvě roviny tvoří Iron Butterfly, Guess Who, Yardbirds, a zejména The Who, ona druhá nejzásadnější kapela tohoto období a zrodu proto-stylu).
Deska získala v Británii zlato a v USA platinu, v obou zemích se dostala do top 5 a přinesla kolekci silných, energických skladeb. Mezi jednoznačně nadčasové patří zcela jasně Sunshine of Your Love, jejíž riff se obecně řazen mezi deset až patnáct nejznámějších riffů rockové historie vůbec.
Abych se přiznal, dost jsem váhal mezi touto deskou a následným studio/live dvojalbem Wheels of Fire (1968, Polydor), který kapelu ještě více proslavil (platina na obou březích Atlantiku a první místo v USA a třetí pozice v Británii) a kde najdeme další hity, White Room a Crossroads. Navíc tato dvě alba jsou v podstatě nedělitelnou páteří nejkomplexnějšího a nejtypičtějšího pohledu na tvorbu a přínos Cream, tria, který tvořili Eric Clapton (g, voc), Jack Bruce (bg, voc) a Ginger Baker (dr, jeden z prvních v používáním dvou kopáků a delších sól na koncertech).
Těmito dvěma deskami a jejich koncerty se psala historie vzniku hardrocku. Ne nadarmo se říká v kuloárech, že Led Zeppelin mohli nastoupit také i proto, že se Cream rozpadli...
Cream za svou krátkou existenci prodali po světě víc, než 15 milionů alb.

A historická souvislost?
V ten čas Beatles vydali všudyplatinové Magical Mystery Tour, Moody Blues šli svým Days of Future Passed v Americe také do platiny a Monkees, prvoplánová snaha amerických promotérů udělat si svoje domácí „brouky“ zabodovali dvojnásobně platinovým Pisces, Aquarius, Capricorn & Jones Ltd.

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Top-10-hardrockovych-desek-Vitezslava-Stefla-Cream-Disraeli-Gears~29~rijen~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.