muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýTipy a triky - Aktivní snižování hluku, ANC, díl I.

26.11.2015 | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - seriály

Tipy a triky - Aktivní snižování hluku, ANC, díl I.

Taky jste zaznamenali sluchátka označená zkratkou ANC? Metodu active noise control (můžeme se setkat i s active noise cancelling) tedy aktivní snižování hluku (či aktivní řízení), jsem zaregistroval někdy kolem roku 1994. V té době se jednalo o nápad, který byl (čistě teoreticky) popsán ve vědeckém časopisu. Jako studenti jsme ho měli k dispozici a matematický popis - ač základní myšlenka je celkem prostá - byl docela výživný. Nicméně se nám to tenkrát zdálo celé docela sci-fi. Z dnešního pohledu se jeví zajímavé tehdy navržené příklady využití v praxi. Za prvé kanceláře, kde autoři navrhovali využít ANC k odstranění hluku z klimatizace. Druhým tipem k využití byl hluk od speciální rychlosekačky využívané pro sečení golfových hřišť (nevymýšlím si, fakticky). A konečně autoři navrhovali speciální sluchátka...

Tohle všechno mi naskočilo, když se mi před rokem kamarád chlubil s novými sluchátky od nejmenovaného renomovaného výrobce, která stála hříšných pět tisíc. Protože jsem náhodou měl u sebe klasiku Porta Pro, hned jsem je zkusil porovnat. Ale místo očekávaného dokonalého zvuku přišlo rozčarování. Moje sluchátka byla o kapku lepší. Jenže... Kamarád mě upozornil na tlačítko, kterým se aktivoval systém ANC. A už jsme doma. Ta cenovka byla odrazem nikoliv dokonalých zvukových kvalit, ale právě onoho systému na potlačení zvuku. Takže co to ANC vlastně je?

Zaměříme se na sluchátka, protože právě u nich se v současné době můžeme s ANC setkat. Je založeno na následujícím principu: Sluchátka jsou opatřena mikrofonem či mikrofony, směřujícími ven. Ty nasnímají okolní zvuk. U tohoto signálu je otočena fáze a je přičten k muzice. Pokud někdo bojuje s pojmem „otočení fáze“, nemusí si zoufat, dá se to snadno představit. Je to vlastně to samé jako negativ u obrazu. Takže do uší si pouštíme muziku spolu s „negativem“ okolního hluku (signálem vnějšího hluku s otočenou fází).

Závěr? Naše uši poslouchají tři signály: Zaprvé je to muzika. Zadruhé okolní hluk s otočenou fází (zmíněný negativ). A zatřetí okolní hluk, který k nám proniká zvenku skrz mušle. Pointa je, že druhý a třetí signál se na cestě k ušnímu boltci vzájemně požerou, protože jsou opačné. Takže do uší cestuje jenom muzika. Paráda, no ne?

Na podobném principu je založeno symetrické vedení signálů. ANC má ale některá úskalí, provázející popsaný princip v praxi. A na ta se podíváme příště.

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Tipy-a-triky-Aktivni-snizovani-hluku-ANC-dil-I~26~listopad~2015/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.