Technické kukátko - zvukoměr vs. hlukoměr

Technické kukátko - zvukoměr vs. hlukoměr
Technické kukátko - zvukoměr vs. hlukoměr

V minulých dílech jsme hovořili o intenzitě zvuku, slangově „kolik decibelů to má?“. Také jsme popisovali jeden z hlavních postupů ve stavební akustice, a sice měření doby dozvuku. Čím tedy měříme?

Zařízení, které měří intenzitu zvuku, najdeme pod názvem hlukoměr, zvukoměr anebo zvukový analyzátor. Jaký je mezi nimi rozdíl? Hlukoměr ukazuje jen jediné číslo souhrnně za všechny frekvence. Analyzátor umí měření pro vybraná frekvenční pásma (viz příští díl). Často je také rozdíl jen v tom, kdo o přístroji hovoří. S pojmem „zvuk“ se obecně moc nesetkáme. Tak schválně: Kdo z obyčejných smrtelníků (rozuměj těch, kdož nedělají muziku) řekne, že „na ulici je zvýšená intenzita zvuku“? Spíše se doslechneme, že „... je tam velkej hluk“. Pojem hlukoměr se užívá tam, kde prodejce cílí na průměrného spotřebitele, jelikož spojení „úroveň hluku“ každého osvítí, o co se jedná. Hlukoměr seženeme za pár kaček. Budou mu sice chybět mnohé funkce, ale pro základní představu o tom, jak velký hluk odpovídá kolika decibelům, mašinka bohatě dostačuje.

V dřívějších letech akustici odlišovali zvukoměr a zvukový analyzátor. Ten první sloužil pro akustická měření, ten druhý pro jeho analýzu, např. frekvenční (Fourierova transformace), časovou atd. V dnešní době už se oba pojmy příliš striktně neodlišují, jelikož s nástupem digitální techniky se analýza signálu stala snadno dostupnou.

Tvar zvukoměrů je ustálen na těle se zkoseným čelem, na němž najdeme displej a ovládací tlačítka. Na čele je umístěný mikrofon. U lepších strojů by měl být odnímatelný kvůli výměně nebo nahrazení jiným snímačem, např. zrychlení. Měření by mělo probíhat v přímém poli. To znamená, že potřebujeme, aby k mikrofonu doputovalo co nejméně odrazů. Proto má zvukoměr zkosenou přední část s mikrofonem. Ta eliminuje případné odrazy způsobené tělem akustika, provádějícího měření. Zespoda je objímka pro umístění na stativ, podobně jako u foťáku. Velikost zvukoměru bývá volena tak, aby se s ním snadno manipulovalo jednou rukou. Na zadní straně bývají umístěné konektory pro napájení a spojení s okolím. Výhodou je, pokud má přístroj odolnost proti přírodním vlivům (kapající voda, otřesy, pády).

Příště si promrskáme, jaké funkce zvukoměry mají či mohou mít.

Psáno pro časopis Muzikus