přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukTechnické kukátko - Maskování a empétrojka

21.05. | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - seriály

Technické kukátko – Frekvenční maskování


Minule jsme zmínili, že citlivost lidského sluchu záleží na hlasitosti zvuku, hovoříme o subjektivně vnímané hlasitosti. V akustice se proto setkáváme s uměle zavedenými jednotkami pro názornější vyjádření této závislosti. Jsou to fón, anglicky phon (značíme Ph; nezaměňovat se žvýkáním žvýkačky a srovnáváním pH v ústech) nebo son, anglicky sone.
Další podstatnou vlastností sluchu je tzv. maskování. Pokud současně zní více zvuků, naše ucho se neumí s tím vším naráz vypořádat. Představme si situaci: Někdo mluví, začne zvonit telefon, za oknem zrovna projíždí auto. Z takovéto směsice jsou pouze některé zvuky vyhodnoceny jako důležité a poslány do mozkovny. Selským rozumem by šlo soudit, že uslyšíme jenom ty nejhlasitější. Ale chyba lávky. Na základě velkého množství experimentů s lidmi se ukazuje, že můžeme hovořit o časovém a frekvenčním maskování.
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/05 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/05

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Technicke-kukatko-Maskovani-a-empetrojka~21~kveten~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.