přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukTechnické kukátko - Decibely lásky

06.03. | Autor: Ladislav Ptáček | sekce: pro muzikanty - seriály
Hlasitost je úměrná tlaku: Čím vyšší tlak vzduchu, tím zní zvuk hlasitěji. Lidský sluch je, podobně jako zrak, velmi citlivý smysl. Je schopen zaznamenat změny tlaku vzduchu od velmi maličkých až po pořádně silné výchylky. V číslech je to od 0,0002 až do 20 Pa (pascalů). Nejvyšší hodnota se tedy od té nejnižší liší desetitisíckrát. To je famózní výkon. Nejjednodušší by tedy bylo udávat hlasitost v pascalech. Jenže představte si, kdybychom udávali, že studio je odhlučněné na 0,0002 Pa? Nebo že na ulici nebylo nic slyšet, protože náklaďák byl hlasitý 0,65 Pa?

Technické kukátko - Decibely lásky


To zní blbě. A navíc by to bylo značně nepraktické. Něco podobného, jako když se v Itálii platilo lirami, chleba stál tisíc lir a jízdní kolo statisíce. Bylo potřeba ten obrovský rozsah, který ucho obsáhne, vměstnat do malé škatulky. Nejlépe se stupnicí zhruba nula až sto. A to je právě náš decibel. Používáme jej jako jednotku hlasitosti zvuku. Slovo má původ ve jménu vynálezce Grahama Bella a přípony deci (zde desetina, nikoliv symbolika vynálezcova problematického přístupu k alkoholu). Původně byl totiž definován samotný bel, ale pak se ukázalo, že je pro praktický život velký a výhodnější bude desetkrát jej zmenšit (vydělit deseti).
Pouze ukázka, celý článek si můžete přečíst v časopise Muzikus 2018/03 nebo v jeho elektronickém vydání.

Psáno pro: časopis Muzikus 2018/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Technicke-kukatko-Decibely-lasky~6~brezen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.