muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareSteinberg - historie firmy

12.8.2007 | Autor: František Sobotka | sekce: pro muzikanty - seriály

Steinberg - historie firmy

Steinberg - historie firmy


Steinberg je jméno, které není neznámé snad žádnému člověku, jenž kdy měl co do činění s hudebním softwarem, záznamem a zpracováním zvuku na počítači. Společnost Steinberg vznikla v roce 1984 a tato značka se během více než dvou desítek let vývoje stala synonymem kvality a pokroku nejen v oblasti profesionálního hudebního softwaru.

Cubase již léta patří mezi nejužívanější vícestopé audio/MIDI editory, produkty Nuendo a WaveLab naleznete v mnoha postprodukčních a masteringových studiích po celém světě. Technologie jako VST nebo ASIO před léty zcela změnily způsob, jakým dnes pracujeme s virtuálními efekty a instrumenty v audio aplikacích. Dnes jsou považovány za celosvětový standard. Historie Steinbergu se začala psát už v roce 1983, díky jednomu osudovému setkání v Německu0¦

Na počátku bylo MIDI
V době, kdy se pánové Manfred Rürup a Karl "Charlie" Steinberg potkali během nahrávací "session" jedné německé rockové skupiny, byl MIDI standard novinkou a počítačové technologie byly ještě v plenkách. Rürup, profesionální klávesový hráč, a Steinberg, zvukový inženýr, brzy zjistili, že je spojuje zájem o možnosti uplatnění počítačů v hudební produkci. Oba viděli v tehdy vznikajících technologiích obrovský potenciál a začali vyvíjet koncept revolučního softwaru - prvního vícestopého MIDI sekvenceru.
O rok později začali oba zakladatelé svůj sen proměňovat ve skutečnost, poháněni vášní a idealismem. Vyzbrojen počítačem Commodore 64 a vlastnoručně vyrobeným MIDI rozhraním vyvinul Charlie Steinberg vícestopý sekvencer. Manfred Rürup zatím začíná nový program používat a získává stále více hudebníků nadšených pro možnosti nově se vyvíjejících technologií. Téhož roku Rürup a Steinberg založili společnost Steinberg Redearch GmbH a vydali Pro-16, první softwarový produkt nesoucí jméno Steinberg.

Revoluce jménem Atari
S příchodem Atari ST se stává domácí počítač vybavený grafickým uživatelským rozhraním i vestavěným MIDI zařízením dostupnou záležitostí. Využitím tohoto nového počítače jako základního kamene přichází na svět nový produkt: Pro-24. Nový software nabízí na svou dobu řadu ohromujících možností: 24 MIDI stop, zápis notace na profesionální úrovni, kvantizaci (automatickou časovou korekci pro nepřesně zahrané noty) a možnost editace MIDI parametrů jako například Velocity (rychlostní citlivost).

Cubase 1.0
V roce 1987 je společnost překřtěna na Steinberg Soft- und Hardware GmbH, název, jenž se má v následujících letech stát synonymem inovace a kreativity.
Po letech intenzivního výzkumu a vývoje přichází v roce "pádu železné opony" nový produkt, který definuje další hudební generaci. Cubase 1.0 je citelně mocnějším nástrojem než jeho předchůdci, a to díky novým technologiím umožňujícím výrazné zlepšení grafického zobrazení hudebních informací a mnohem snadnější a intuitivní způsob užívání všech možností softwaru. První verze etablovala Cubase jako často napodobovaný (a těžko dosažitelný) standard pro uživatelsky přívětivý software.
Od roku 1990 je Cubase dostupný pro velmi oblíbený Apple Macintosh, čímž se Steinberg zavedl jako étos kompatibility mezi počítačovými platformami, jenž přetrvává dodnes.
Rok na to vychází Cubase Audio, který představuje nový milník v rozvoji hudební produkce založené na počítačové technologii. Audio data lze nyní nahrávat přímo do počítače. Počítače se díky tomuto vývoji stávají skutečnou alternativou k analogovým záznamovým zařízením.
V roce 1992 je rodina produktů Steinberg doplněna o Cubase pro Windows, čímž se Cubase stává prvním sekvencerem dostupným současně pro všechny tři nejužívanější počítačové platformy.
Vývoj jde nezadržitelně kupředu a s pomocí speciálních DSP karet je umožněno procesování digitálních audio efektů na běžném počítači. Píše se rok 1994, když Steinberg zakládá společnost Spectral Design GmbH pro vývoj efektů v podobě plug-inů.

Do hry vstupuje VST
V roce 1995 Steinberg vydává WaveLab. Tento silný a intuitivní audio editor pro PC se rychle stává standardní aplikací pro mnoho profesinálů v oblasti editace audia a masteringu.

Steinberg - historie firmy

Steinberg - historie firmy


Další rok je svědkem vývoje, který nelze popsat jinak než revoluční. Nová Virtual Studio Technology (VST) je implementována do Cubase, čímž se program Cubase VST stává prvním softwarem na světě, který funguje jako prostředí pro VST efekty, mixáž a automatizaci - to vše v reálném čase. Na počítači Apple Macintosh bylo možné přehrávat současně čtyřiadvacet audio stop a neomezené množství MIDI stop.
O rok později je Cubase VST k dispozici i pro PC. Technologie VST a ASIO jsou uvolněny jako otevřené standardy, které umožňují dalším vývojářům vyvíjet plug-iny a audio hardware, což byl začátek dlouhodobého závazku Steinbergu vstříc otevřeným platformám a technologiím.

Steinberg na přelomu tisíciletí
V roce 1999 Steinberg jako lídr na trhu s profesionálním hudebním softwarem vstupuje na spotřebitelský trh. Nová produktová řada Creative Tools dává možnost doslova každému těšit se z hudby kreativním způsobem. Verze 2.0 standardu VST, společně s příchodem virtuálních instrumentů v podobě plug-inů pro VST prostředí, značí druhou fázi "VST revoluce". ASIO 2.0 a ovládání kontroléry umožňují lepší integraci hardwaru a softwaru.
Digitální pracovní stanice Nuendo s příchodem nového milénia obohacuje profesionální trh zavedením nového vzoru. Užitím zcela nativních technologií jsou v aplikaci Nuendo implementovány flexibilním způsobem jedinečné surround funkce pro práci s vícekanálovým zvukem. Firma Steinberg Soft- und Hardware GmbH je transformována na Steinberg Media Technologies AG.

Virtuální instrumenty se stávají samozřejmostí
V roce 2001 Steinberg představuje na veletrhu NAMM Show v kalifornském Anaheimu HALion, svůj integrovaný virtuální sampler. Ve stejném roce uvádí na trh hardwarový kontrolér Houston. V prosinci představuje piano sampler The Grand, virtuální koncertní křídlo zahrnující inteligentní audio engine založený na VST technologii. Nový produkt vytyčuje další úroveň co do kvality a "hratelnosti".
O několik měsíců později Steinberg prezentuje novou průkopnickou technologii VST System Link. Ta umožňuje inteligentní síťové propojení a na jediný vzorek přesnou synchronizaci více počítačových audio systémů, čímž se Steinberg opět staví do čela na poli profesionálních audio aplikací. Na jaře roku 2002 jsou uvedeny nové verze Cubase SX a Cubase SL populární aplikace pro hudební produkci. Mezi další produkty představené v témže roce patří plug-in Warp VST (virtuální kytarový aparát) a nová verze 4.0 editoru WaveLab.

The Audio Group of Pinnacle Systems
V lednu 2003 oznamuje Steinberg svoji akvizici firmou Pinnacle Systems. Pod křídly této korporace Steinberg pokračuje ve vývoji profesionálních řešení pro hudební a audio produkci jako nezávislá jednotka podniku nazvaná "The Audio Group of Pinnacle Systems". Na veletrhu Musikmesse ve Frankfurtu Steinberg ohlašuje další nové produkty včetné inovativního frázového syntetizéru Xphraze, sampleru HALion 2.0 a virtuálního bubeníka Groove Agent. Cubase SX2 a Nuendo 2.0 představují další milníky ve vývoji těchto znamenitých aplikací.
Uvedením Cubase System 4 na začátku roku 2004 vypouští Steinberg řadu produktů Steinberg Media Solutions, která je na jaře téhož roku rozšířena o Cubase System 2. Na frankfurtském Musikmesse Steinberg oslavuje své dvacáté narozeniny a při udílení veletržních cen MIPA ziskává rekordních šest ocenění. Před uplynutím roku 2004 přicházejí na trh produkty Wavelab 5, HALion 3, Cubase SX3, Nuendo 3 a Nuendo DTS Encoder.

Steinberg dnes
Přestože byl tento záměr oznámen již na sklonku předešlého roku, v lednu 2005 uzavírá korporace Yamaha akvizici Steinbergu od Pinnacle Systems. Od 21. ledna je Steinberg nezávislou společností v rámci skupiny Yamaha. Generálním ředitelem se stává Kaz Kobayashi a začíná nová etapa spolupráce a společného vývoje mezi Yamahou a Steinbergem.
V letošním roce byla uvedena na trh šestá generace editoru WaveLab a dvojice pokračovatelů vlajkového produktu značky Steinberg - Cubase 4 a Cubase Studio 4. Můžeme jen odhadovat, kam budou směřovat další kroky německé firmy v budoucnu. Začíná být běžnou praxí, že se softwarové firmy pouštějí do výroby hardwaru, zatímco mnozí tradiční výrobci nástrojů a studiové techniky zakládají větve pro vývoj softwaru. V době, kdy i společnosti, kterým se daří, stále hledají nové trhy, není nic nemožné. Třeba si vaše děti jednou koupí mikrovlnnou troubu s červeným nápisem Steinberg a sloganem "anything possible" - kdo ví? :-)


Nová řada počítačů Atari ST, na kterých běžel Pro-24 od Steinbergu, byla uvedena na trh roku 1985 se sloganem Power Without the Price. První model 520ST, přezdívaný "Jackintosh", byl vskutku výkonný stroj vybavený procesorem Motorola 68000 (8 MHz), operační pamětí 512 kB, disketovou jednotkou 3,5 " (pevné disky tehdy v počítačích nebyly) a monitorem. Tento zázrak přišel na 799 USD. Ti náročnější si kupovali verzi s barevným monitorem za 999 USD.

Psáno pro: časopis Muzikus 2007/02

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Steinberg-historie-firmy~12~srpen~2007/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.