Sibelius snadněji - Úvod

Sibelius snadněji - Úvod
Sibelius snadněji - Úvod

Počítačová notace

Sibelius snadněji

Úvod

Počínaje dnešním dílem se na tomto místě budeme setkávat s počítačovou notací, konkrétně tedy s programem Sibelius. Už mnoho let patří k praxi erudovaného hudebníka napsat noty či schéma v nějakém počítačovém programu. Většina hráčů je dnes zvyklá na luxus, který před pár lety zdaleka nebyl tak samozřejmý jako dnes. A sice, že na pult dostanou přehledné vytištěné noty. V mnoha případech, kdy musí hrát z rukou psaných partů, bývají rozladěni či rozzlobeni.

 

Dnes jsou všechny počítačové programy navrženy tak, aby bylo okamžitě možné začít je používat. A to aniž by člověk otevřel návod. Pro většinu programů (od kancelářských aplikací přes grafické programy až po hudební software) existuje hromada výukových tutoriálů, díky kterým můžete rychle začít pracovat. Problém nastává, když se člověk potřebuje dostat víc do hloubky. Desítky minut pak stráví tím, že hledá řešení nějakého (často banálního) problému na internetu, protože strukturovaný návod je přece jen příliš komplikovaný. Náš seriál nabídne další možnost, jak se dozvědět zajímavé tipy, které budou šetřit váš čas. Budeme se věnovat psaní not, používání klávesových zkratek, plug-inů, úpravě partů a tak dále. Určitě si vyberete triky, které vám přijdou vhod, a budete tak moct obohatit či zrychlit svůj pracovní proces.

 

Velkou část seriálu zabere používání plug-inů (zásuvných modulů). Jedná se vlastně o jakési pomocné programy, které vykonají několik úkonů najednou a výrazně tak šetří čas. Kromě předinstalovaných plug-inů, které jsou součástí Sibelia, si můžete stáhnout z internetu i další. Plug-iny píšou většinou zkušení hudebníci, kteří spolupracují s programátory, a vy si díky tomu můžete software vylepšit a přizpůsobit svým potřebám. Další téma, se kterým zápasí mnoho uživatelů, se týká používání klávesnice. Mnoho lidí si zvykne zadávat noty pomocí myši a všechno tak trvá mnohem déle, než by muselo. U zkušených uživatelů obecně platí, že čím méně používají myš, tím rychlejší jsou. Je potřeba maximálně využít počítačovou klávesnici a taky MIDI klaviaturu. Zlepšit výsledky lze také s pomocí programovatelných tlačítek (ASCII keystrokes) nebo s využitím mapovacího softwaru firem, které vyrábí MIDI zařízení (Automap od firmy Novation nebo Hypercontrol od firmy M-audio). Počítačová klávesnice je ale ve výsledku rychlejší i v případech, ve kterých na první pohled vítězí myš či trackpad. Přestože každý preferuje jinou ovládací periférii, budeme se klávesovým zkratkám hodně věnovat.

 

Některé uživatele trápí také změny, kterými program prošel během posledních let. My se opíráme o verzi Sibelius 7, který do hlavního okna zavedl tzv. Ribbon (známý třeba z Microsoft Office). Uživatelé ho buď nenávidí (protože jim porušil dlouhá léta stejnou nabídku příkazů), milují (protože díky němu objevili třeba nové funkce, o kterých neměli ani tušení), anebo je jim to jedno. Ať už patříte ke kterémukoliv táboru, doufám, že pro vás budou tyto sibelistické triky užitečné. Berte tento seriál jako inspiraci.

Psáno pro časopis Muzikus