přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

softwareSibelius snadněji - Ribbon

9.2.2016 | Autor: Matěj Benko | sekce: pro muzikanty - seriály

Sibelius snadněji - Ribbon


V několika následujících dílech si řekneme něco o navigaci pomocí klávesnice. Ve vrchní části Sibelia je ovládací panel nazvaný Ribbon. Byl představen ve verzi 7 a okamžitě si získal řadu odpůrců (zabírá mnoho místa na obrazovce a příkazy jsou v něm seřazené jinak než v předchozích verzích), ale taky příznivců, kteří díky němu objevili nové funkce. Ať už se na to díváme jakkoliv, nezbývá než se smířit s tím, že Ribbon je součástí Sibelia. Funkce a příkazy jsou tady seřazeny do jednotlivých kategorií, a samozřejmě že nejrychlejší přístup k nim je pomocí myši anebo touchpadu. Ribbon je však plně přístupný i z klávesnice a aktivujeme jej klávesou Ctrl (ve Windows klávesa Alt). Poté se u každé kategorie objeví iniciála, která aktivuje vstup k příkazům a funkcím, které daná kategorie nabízí. Řekněme tedy, že budeme chtít například přidat interval tercie k notám, které máme označené (add interval above). Po zmáčknutí klávesy Ctrl aktivujeme kategorii písmenem I (note input) a pak zmáčkneme IA (interval above).

Další nabídka bude číselná, tak příkaz zakončíme zmáčknutím trojky (tercie). Kompletní zkratka tedy bude „Ctrl I I A 3“. Vypadá to komplikovaně, ale pokud zrovna toto děláte často, rapidně to zrychlí vaši práci. Takové zkratky se můžete naučit tři, deset nebo třeba padesát, to už záleží jenom na vás. Pokud uděláte chybu, klávesa Escape vás vrátí o kategorii zpět. A pokud se nechcete učit zkratky, můžete vždy vepsat do vyhledávacího pole Ribbonu cokoliv, co potřebujete najít. Software nabídne všechny možnosti obsahující klíčové slovo. Před psaním je nutné ještě do políčka kliknout myší. Zkuste ale zkratku Ctrl 0 (Alt 0). Ta kurzoru pomůže dostat se na správné místo a můžete rovnou psát. Tento trik uplatníte (samozřejmě s jinou zkratkou) i v dalších aplikacích, například v internetovém prohlížeči, kde to opravdu hodně usnadňuje život. Prozkoumejte Ribbon důkladně a naučte se zkratky svých nejpoužívanějších příkazů. Na závěr několik ukázek.

Ctrl + VIP: vypne/zapne barevné odlišení objektů v partech,
Ctrl + VHO: zobrazení skrytých objektů,
Ctrl + AEX: exportuje veškeré nastavení jako „house style“,
Ctrl + AIM: importuje „house style“,
Ctrl + F + EX + PD: exportuje partituru anebo party jako PDF,
Ctrl + TEC: zobrazí nabídku úpravy akordů.

Psáno pro: časopis Muzikus 2015/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Sibelius-snadneji-Ribbon~06~unor~2016/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.