Sibelius snadněji - Jak se obejít bez numerické klávesnice

Sibelius snadněji - Jak se obejít bez numerické klávesnice
Sibelius snadněji - Jak se obejít bez numerické klávesnice

Žijeme v uspěchaném světě a řada lidí potřebuje Sibelius používat v terénu. Hotely, auta, hudební sály, školy atd. Jedna z nejpoužívanějších periferií je numerická klávesnice, kterou zadáváme rytmické hodnoty not, pomlky, posuvky, ornamenty a řadu dalších znamének. No a většina notebooků numerickou klávesnici nemá. To vede k častějšímu používání myši, touchpadu, anebo se nabízí varianta dokoupit externí numerickou část. Je to ale krabička navíc. Dnes si teda ukážeme, jak nakonfigurovat Sibelius tak, abyste plnohodnotně využili obyčejnou klávesnici.

 

Už víme, jak klávesové zkratky programovat. V sekci Nastavení/Klávesové zkratky máme přístup ke všem příkazům Sibelia. Mnoho zkratek je už naprogramováno a někdy se stává, že některé nefungují. To je dáno tím, že jsou naprogramovány na cizí jazyk. My většinou používáme českou a tu bohužel program ještě nepodporuje. Je tu sice možnost přepnout klávesnici, to ale není šikovné řešení, protože musíte psát znaménka, závorky a čísla jinak, než jste zvyklí. Nejlepší je vědět, co od programu chcete - tedy ujasnit si, které funkce používáte nejčastěji a těm vytvořit úplně novou platformu. Tu můžete pochopitelně exportovat, uložit si ji na nějaký cloud a jednoduše ji pak importovat do jakéhokoliv jiného počítače. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

 

Zkuste třeba číslice 1-0 přiřadit jednotlivým číslům tak, jak jsou na numerické části klávesnice. Horní tři znaky například klávesám F10, F11 a F12 (staccato, akcent a tenuto). Rytmickou tečku naprogramujte na první klávesu (nalevo od jedničky). A Enter/Return na numerické části může simulovat stávající Enter/Return s modifikátorem (řekněme Ctrl + Enter).

Sibelius snadněji - Jak se obejít bez numerické klávesnice
Sibelius snadněji - Jak se obejít bez numerické klávesnice

Máme teď jednoduše nasimulovanou část klávesnice, kterou notebook postrádá. Jen tomu, co tam bylo naprogramováno původně, je potřeba najít nové zkratky. Můžete využít modifikátory (Ctrl, Alt, Shift, Command) a všechny jejich kombinace. No a pak je ještě důležité vyčlenit dvě klávesy na pohyb mezi jednotlivými layouty numerické části. Například Shift + W může sloužit na přepnutí následujícího layoutu a Shift Q přepne vždy zpět na layout první. Takto máme jednoduše přístupné všechny layouty, kterých je celkem šest.

 

První nabízí základní rytmické hodnoty, pomlky, posuvky a rytmickou tečku. Druhá stránka obsahuje další rytmické hodnoty a ozdoby (grace notes). Taky závorky na noty (pro akordy je potřeba použít plug-in) a možnost přepnout velikost not. Třetí layout obsahuje funkce na zpracování trámců a taky tremola. Na čtvrtém jsou různé typy fermát (koruny) a značky pro smyčcové nástroje. Na pátém najdeme arpeggia, značky pro dechové nástroje a tzv. „lenochy“ - zkratky pro znázornění opakujících se taktů. Poslední layout obsahuje méně tradiční a frekventované posuvky.

Pohrajte si s nastavením, chvíli potrénujte a užívejte si dobrý pocit z toho, že se v Sibeliovi obejdete i bez numerické klávesnice. K původnímu nastavení se můžete vrátit kdykoliv.

Psáno pro časopis Muzikus