muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

kytaraSeřízeno, naladěno a nastaveno? - Péče o nástroj - shrnutí 2

6.3.2020 | Autor: Víťa Křivánek | sekce: pro muzikanty - seriály

Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Péče o nástroj - shrnutí 1


V dnešním díle pokračujeme ve shrnutí důležitých zásad v globální péči o nástroj. Většinu minulých dílů lze nalézt na http://www.muzikus.cz/tagy/serizeno-naladeno-a-nastaveno/.

Zásady při ladění
Správně zvolená síla strunného potahu: Týká se zejména nevhodného používání příliš měkkých sad pro razantnější a „silnomačkací“ hráče. Je opravdu značné množství kytaristů, kteří by měli o stupeň „přitvrdit“.
Správní naladění „do oktáv“: Správně seřízený nástroj - ladění do poloh a oktáv, při nastavení a seřizování se snažme vyvolat stejnou situaci jako při samotné hře, stejně mačkejme, úhozy veďme běžnou střední silou.
Protáhnutí strun: Po každé výměně strun, před každým laděním, po povolení kolíkem směrem intonačně dolů či po použití páky bez zámků si zvykněme náš potah „potahat“, uvolníme tím případné zadrhnutí v nultém pražci (příp. v kobylce), které by se pak následně negativně projevilo při vytažení (bending) - dotyčná struna by poté zpravidla intonačně klesla.
Správný úhoz a technika při ladění:Úúhoz stejnou střední silou, jakou používáme při hře, rovněž i stejnou herní technikou (trsátko, prsty apod.), zejména si hlídejme, ať „nebrnkáme míň“ či zas naopak extrémně víc.
Správné odezírání údajů z ladičky: Opakovaný úhoz tónu střední silou po cca jedné až dvou vteřinách, přičemž údaj na ladičce by neměl nikdy směřovat nad tón. V potaz bereme vždy údaj malou chvíli (cca 0,5-1 sekunda) po brnknutí.

Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Péče o nástroj - shrnutí 1


Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Péče o nástroj - shrnutí 1


Elektrické zapojení
Výběr snímače: Je třeba brát v potaz styl, jaký hrajeme, sledujeme zejména korekční hodnoty snímačů uváděné výrobcem (basy, středy, výšky) a jeho výstupní hodnotu - „sílu“ - hlasitost. Vodítko - naše kytarové vzory, jejichž zvuk se nám líbí, mysleme základní zvukovou vyrovnanost v jednotlivých polohách (krk - střed - kobylka)
Potenciometry: I v poloze naplno nám průchod signálu přes ně lehce ubírá vysoké kmitočty, což je někdy k dobru věci, někdy nutně nemusí být, 250 kΩ (singly) nám je tlumí lehce víc než 500 kΩ (humbuckery).

Hráčská etika
Nezapomínejme v pauzách a kdykoliv delší dobu nehrajeme zeslabovat potenciometr Volume kytary. Pokud to někteří ještě neumíme, naučme se to.
(pokračování příště)

Psáno pro: časopis Muzikus 2020/03

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Serizeno-naladeno-a-nastaveno-Pece-o-nastroj-shrnuti-2~06~brezen~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.