Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Kabely VII

Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Kabely VII
Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Kabely VII

Stále probíráme téma kytarových kabelů, přičemž se jimi zabýváme již sedmý díl. Věnovali jsme se poslechovému testování prostřednictvím pořízených nahrávek, řekli jsme si něco o cenových hladinách, trošku jsme pronikli i do tajů obchodního marketingu v této oblasti. Dnes se tedy podle avíza v minulém dílu zaměříme na konektory při samovýrobě či zakázkové výrobě kabelů.

Ze svého okolí vím, že většina muzikantů je schopna základní práce s pájkou, cínem a kalafunou, tedy jsou schopni si v přiměřené kvalitě vyrobit kytarový kabel sami. Ti, kteří toho sami schopni nejsou, mají ve svém okruhu přátel zcela jistě někoho, kdo jim s touto službou rád a nezištně pomůže. „Samovýrobou“ můžeme i v dnešní době nějaký ten drobný peníz přece jen ušetřit. Pokud se chceme dozvědět, jaký kabel (metráž) a jaké konektory tedy ve finále skutečně zvolit, zkusme naslouchat kromě prodejců i např. „domácím“ výrobcům krabiček či lampových zesilovačů, případně známým muzikantům znalých technické stránky věci. U nich je totiž daleko menší riziko obchodního napojení na určitého prodejce a značku a jejich doporučení se zpravidla opírají přímo o reálné zkušenosti z praxe. Tím neříkám, že výsledná doporučení z různých stran se nutně musí různit, mějme pouze na paměti to, na čem jsme se shodli a co jsme si řekli v minulých dílech. Na prvním místě tedy min.inimální cenu (hotového) kabelu: 600 až 700 Kč (u metráže min. cca 60 Kč/metr, u konektorů min. cca 30 Kč/ks, řekneme si dále). Dále také to, že bereme v potaz atributy jako zvukové vlastnosti, dále mechanickou odolnost, flexibilitu, manipulační hluk, míru odstínění rušivých složek signálu, typ a kvalitu konektorů, dlouhodobou výdrž atd. Co se týče metráže, tak se u kytaristů a „stavitelů“ zmiňují často značky jako např. Mogami, Planet Waves, Klotz atd., v podstatě se dá ale souhrnně říci, že většina výrobců kabelů vyrábí základní modely - např. kolem 20 až 30 Kč za metr - a pak i typy „vyšší“ v ceně zmíněných cca 60 Kč. Jako jeden z příkladů můžeme uvést třeba Cordial CGK 175, se kterým mám např. i já kladnou osobní zkušenost, nebo třeba Sommer Cable SC Spirit LLX a jiné.

Co se týče konektorů jack 6,3 mm, tak většina muzikantů a zvukařů tak nějak téměř automaticky vyřkne jméno legendární a lety prověřené značky - Neutrik, přičemž tedy mají na mysli s největší pravděpodobností model NP2 X (cca 70 Kč) a jemu (barevně a v minulosti typově) příbuzné typy, případně dražší a robustnější NP2 XL (cca 125 Kč). Této volbě se nedá samozřejmě z hlediska kvality cokoliv vytknout, nicméně na kvalitním kabelu nám může naprosto stejně dobře zafungovat i konektor podstatně levnější. Tady bych zmínil třeba (nejen) mnou oblíbenou značku Rean, což je řekněme takový jakýsi čínský Neutrik a i jeho základní klasicky šroubovací model NYS 201 v ceně asi 30 Kč funguje bez problémů a z vlastní dlouhodobé zkušenosti jej můžu vřele doporučit.

Příště pokračujeme.

Psáno pro časopis Muzikus