Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Floyd Rose

Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Floyd Rose
Seřízeno, naladěno a nastaveno? - Floyd Rose

Další důmyslnou vychytávkou k systému Floyd Rose (a potažmo i k ostatním pákovým mechanismům), která mě, přiznám se, v poslední době velmi zaujala a mám pocit, že je nutno jí v tomto seriálu věnovat patřičnou pozornost, je zařízení vyskytující se pod značkou Allparts (výrobce široké škály kytarového hardwaru), které se objevilo poměrně nedávno s názvem Tremol-No. Jedná se o „pomůcku“ pracující opět (stejně jako třeba Tremsetter) s nulovým bodem ladění při používání tremola. Mezi stávající pružiny (vzadu na kytaře) je nainstalováno posuvné zařízení s třemi aretačními šrouby, přičemž je třeba opět vyměnit závěs pružin. Ohnutý plech používaný běžně u většiny standardních tremol je nahrazen propracovaným, funkčně tvarovaným odlitkem, navíc vybaveným aretací na připevňovacích vrutech (jemné inbusové šroubky), která zamezuje pohybu a posunutí závěsu při změně tahu pružin (pohybu pákou) právě po těchto vrutech. Díky kombinaci utažení, či naopak povolení zmíněných tří aretačních šroubů toto zařízení umožňuje funkčnost tremola ve třech přímo a relativně lehce měnitelných modech: Full Floating Mode - plovoucí tremolo popsané v minulých dílech, pohyb pákou nahoru i dolů, jemné vibrato pákou; Dive Only Mode - v našich dílech popsaný jako non-floating, pohyb pákou pouze dolů, snižování ladění a Hardtail Mode - tremolo uzamčené proti jakémukoliv pohybu, situace, jako bychom blok tremola z obou stran zafixovali např. dřevěnými klínky (nebo klínkem a tremolo stopperem), v podstatě se nástroj v tomto modu chová, jako bychom jej měli osazený pevnou kobylkou.

Jediná podmínka funkčnosti tohoto doplňku je permanentně odkrytý prostor pružin (sundaná plastová krytka vzadu na kytaře), což u spousty kytaristů asi nebude znamenat přílišný problém, např. i já mám na všech svých („pákových“) nástrojích pružiny permanentně odkryty, a pokud vím, spousta dalších hráčů taktéž.

Na simulačních videích na YouTube, kde můžeme opět krok po kroku podrobně shlédnout celou instalaci systému do kytary, je mimo jiné ukázkově předváděno chování Tremol-No při podladění jedné struny nebo i při jejím prasknutí. Aktuálně zvolená kombinace tří aretačních šroubů poměrně spolehlivě zajistí, že nedojde prakticky k žádnému rozladění strun. Ke změně modu stačí pouze otočit kytaru a zezadu „nakroutit“ šrouby do polohy, kterou právě potřebujeme. Jde skutečně v jistém smyslu o poměrně revoluční (i když ne zrovna úplně levné, cena kolem dvou tisíc korun) řešení, které odstraňuje relativně jednoduchou cestou a za cenu zcela nepatrného úsilí neduhy systému floating, případně systém floating plně (i s jeho neduhy) zachová.

Tolik k tedy k základnímu popisu funkčnosti a doplňků k systému Floyd Rose, příště se podíváme již přímo na řešení možných potíží v praktickém použití.

Psáno pro časopis Muzikus