Sám doma - Klávesy v mobilu

Sám doma - Klávesy v mobilu
Sám doma - Klávesy v mobilu

A pokračujeme v krasojízdě! Krasojízdou se tentokrát myslí letmý pohled na to, jak nám při nahrávání mohou pomoct naši mobilní miláčci. Po celou tu dobu budeme opět trochu nadržovat přístrojům se systémem iOS, protože toho pro ně prostě existuje mnohem víc (a průměrná kvalita hudebních aplikací je neporovnatelně vyšší). V minulém dílu jsme se zabývali především tím, jak může telefon či tablet využít při nahrávání kytarista. Pro zachování rovnováhy bude proto dobré, když se budeme tentokrát věnovat hráčům na klávesové nástroje. Především si ujasněme, proč by klávesista měl vůbec používat např. iPad, když nahrává do stolního počítače nebo laptopu? Nejsou takové přístroje většinou výkonnější?

 

Klíčové slovo je „většinou“. Jistě, když má někdo na mobil či tablet, na kterém bezproblémově funguje klávesový zvukový modul, pravděpodobně má i dost financí na výkonný počítač. Divili byste se ale (no dobře, možná nedivili, asi s tím máte zkušenosti), jak rychle může i poměrně slušnému stroji dojít dech. A právě proto je někdy dobré, když hardware počítače nevystavujeme další zátěži, pokud to není nezbytně nutné.

 

Nakonec je tedy důvod, proč používat mobilní zařízení jako klávesový modul, stejný jako u modelingu kytarových aparátů. Ano, odlehčíte procesoru, paměti atd., ale tím to nekončí. Snad důležitější je to, že nahráváte do svého projektu hotovou audio stopu, nikoliv jen MIDI data.

 

A není to nevýhoda?, ptáte se. Vždyť je přeci skvělé nahrát si MIDI stopu a až zpětně ladit zvuk. Skvělé to možná je, ale pokud máte podobné sklony jako já, budete pak zbytečně celé hodiny jemně dolaďovat zvuk Hammondů, Mooga, nebo kdo ví čeho ještě. V tom je poezie hotových zvuků - nahrajete je, a pokud jste jim věnovali patřičnou péči předem, máte splněno. Při mixu už doladíte jen ekvalizér, někdy kompresi, možná trochu přidáte reverb či delay. Ale samotný zvuk např. varhan je prostě takový, jaký jste ho nahráli. Je to svým způsobem ochrana před sebou samým, respektive před svou vlastní tendencí se ve zvuku donekonečna šťourat.

 

Další výhodou je, že pokud např. máte práci, v které hodně cestujete, nebo pokud jste právě na dovolené, můžete si vzít s sebou telefon či tablet a malou MIDI klaviaturu. Dnes se vyrábí i modely s konektivitou bluetooth, takže nemusíte ani připojovat žádné kabely, které by vám stejně jen překážely. Na cestách si můžete ve volných chvílích (pokud je vám takový luxus jako volné chvíle dopřán) vychytat zvuky na tabletu či mobilu a později je do svého projektu již jen nahrajete, možná s nějakým vhodnějším MIDI kontrolérem, než je ten cestovní.

Psáno pro časopis Muzikus