Sám doma 55 - Studio v mobilu či tabletu (amp modeling, ladičky)

Sám doma 55 - Studio v mobilu či tabletu (amp modeling, ladičky)
Sám doma 55 - Studio v mobilu či tabletu (amp modeling, ladičky)

Minule jsme nakousnuli téma, jakým způsobem nám mohou při domácím nahrávání být prospěšné chytré telefony a tablety. Pojďme se v tom trochu pohrabat. Rád bych zopakoval, že ačkoliv to přiznávám nerad, přístroje značky Apple mají v tomto ohledu značně navrch nad těmi, co jsou vybaveny systémem Android, a to především kvůli latenci. Není to náhoda, že pro iOS existuje mnohem více aplikací pro zpracovávání signálu v reálném čase, nebo alespoň mnohem více těch použitelných.

 

O jakých aplikacích je vlastně řeč? Začít můžeme už u ladičky! A toto je zrovna jedna z mála oblastí, kde je tak trochu jedno, jestli máte Android nebo iOS. Navzdory prvotní skepsi jsem zjistil, že v přesnosti a rychlosti někdy ladičky pro mobily překonají levnější hardwarové produkty. K použití na koncertech se samozřejmě hodí pouze jako nouzová pojistka, ale pokud potřebujete nějaký nástroj naladit před nahráváním, může se mobilní aplikace velmi hodit.

 

Další kategorií je amp modeling (simulace aparátů) či obecně efekty nejen pro elektrickou kytaru. K telefonu můžete nástroj připojit pomocí nejrůznějších adaptérů, z nichž nejrozšířenější jsou produkty řady iRig od firmy IK Multimedia. Levnější z nich pracují s jackovým konektorem mobilu či tabletu, dražší pak s konektorem datovým (který se bohužel v minulosti u značky Apple často měnil, takže si před koupí nezapomeňte ověřit kompatibilitu). Jack má nevýhodu vyššího šumu, ale v některých případech paradoxně dosahuje nižší latence.

 

Mně osobně se nejvíce osvědčila modelingová aplikace Bias od firmy Positive Grid. Můžete si zvolit jeden z přednastavených aparátů a ihned hrát, ale ta pravá legrace začne, když si zkusíte zesilovač postavit z jednotlivých komponentů, a to včetně výstupního transformátoru a dalších vychytávek. To nejdůležitější ale je, že simulace zní opravdu dobře. Pro mobilní zařízení jsem osobně nic lepšího nenašel. Pokud by ale Bias vašemu vkusu nevyhovoval, existuje ještě několik dalších velmi povedených aplikací. Patří mezi ně mnohým dobře známý Amplitube nebo velice podařený JamUp.

 

Pokud zvažujete, že byste se vydali touto cestou, především berte v úvahu to, že latence je často velmi postřehnutelná, obzvláště u starších a méně výkonných přístrojů. Pokud podobně jako já patříte mezi ty, kterým znatelná latence vadí (řekněme 10 ms a více), mobilní modeling zesilovačů je pro vás dobrou volbou především v případě, že vlastníte jeden z nejnovějších iPhonů či podobných „nadupaných“ zařízení. Velkou výhodou mobilního softwaru je, že je často mnohem levnější než ekvivalentní programy pro PC či Mac. Rozhodně ale doporučuji mobilní amp modeling vyzkoušet, možná budete překvapeni jeho vysokou kvalitou!

Psáno pro časopis Muzikus