přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

zvukSám doma 1. - aneb postřehy z domácího nahrávání

16.8.2012 | Autor: Petr Štika | sekce: pro muzikanty - seriály
Mí drazí bratři a sestry ve zbrani - pacienti postižení hudbou, máme tu pro vás další čtení pro dlouhé chvíle. V poslední době si totiž říkám, že význam domácího nahrávání roste. Proč? Je to jednoduché. Peníze investované do studiového času se nikdy nevrátí. Vaši nahrávku si koupí v lepším případě hrstka kamarádů. A pokud patříte mezi vyvolené výjimky, asi těžko budete číst tyto řádky. Řešit to můžeme buď tím, že si z lásky k hudbě přeci jen drahé studio objednáme, nebo se vydáme na dobrodružnou cestu nahrávání „samo domo“. Nezatracuji první řešení, tento seriál je však určen těm, co zvolili druhou variantu. Navíc se dvě zmíněné možnosti nevylučují, dají se samozřejmě střídat a dokonce kombinovat. Jistě, i domácí nahrávání něco stojí a obzvláště prvotní investice není zanedbatelná. Především je ale potřeba něco, čemu já říkám „studiová gramotnost“. Potřebujeme zkrátka vědět, jak dosáhnout co nejlepších výsledků v podmínkách, které často nejsou zrovna ideální.

Cílem není plýtvat drahocenným časem na editování parametrů, polohování mikrofonů apod. Chceme se věnovat hudbě jako takové, když už nás dohnala až ke čtení Muzikusu a cpaní peněz do zvukových karet, mikrofonů a dalších černých děr. Moje studiová gramotnost vznikala v porodních bolestech. Prošel jsem se spoustou slepých uliček, zbytečně plýtval penězi i časem, který se dal využít na věci, na kterých záleží. Také jsem se toho ale mnoho naučil, a tak bych vám rád od části oněch porodních bolestí pomohl. Pokusím se o to se vší pokorou. Ne jako vševěd, který si myslí, že „sežral Šalomounovo h...“, ale jako jeden z vás. Vás, kteří si nedovedete představit život bez aktivního muzikantsví, ať už vás někdo poslouchá či nikoliv.

V každém z dílů tohoto seriálu se proto vydáme do některého ze zákoutí domácího nahrávání a pokusíme se vyvarovat zbytečných kompromisů či chyb, kterých se nezkušení majitelé „domácích studií“ (a nejen oni) tak často dopouštějí. Věřím, že to nebude plýtvání papírem a že alespoň některé z mých rad či postřehů oceníte. V příštím čísle začínáme!

Psáno pro: časopis Muzikus 2011/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Sam-doma-1-aneb-postrehy-z-domaciho-nahravani~16~srpen~2012/

Komentáře

celkový počet: 2

souza  Super!!!
Jurášek  celkem děs a běs

     
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.