Receptář bubenických nápadů - performance

Receptář bubenických nápadů - performance
Receptář bubenických nápadů - performance

Dnes mám pro vás, drazí čtenáři, pár rad, které se týkají živého vystoupení, ale hlavně přípravy na něj. Pojďme rovnou na to. Diváci poslouchají očima. Myslete na to, jak se obléknete a jak se chováte na pódiu. Základem je se jako kapela na oblečení nějak domluvit. Vaše hudební tvorba je sice podstata koncertu, ale ať chcete, nebo ne, jste i performeři, tak trochu herci. Pódium má svoje kouzlo. Většina lidí se na něj v životě

nepostaví, a tím je pro ně lákavé, záhadné a fascinující. Lidé se chtějí nechat okouzlit něčím výjimečným, a proto když vypadáte, že jste si akorát odskočil z nákupu, tak jim ten zážitek kazíte. Lepší je stylizaci přehnat a vystupovat v převleku za mimozemského piráta než se na styl úplně vykašlat. I sebemenší koncert už je showbyznys.

Receptář bubenických nápadů - performance
Receptář bubenických nápadů - performance

Svoji hudbu prodáváte také tím, co na stage prožijete. Pokud se během koncertu nudíte vy, proč by měl bavit kohokoliv jiného? S tím souvisí další bod. Buďte bdělí. A to i během zkoušek. Jeden můj známý měl jednou možnost jako člen orchestru doprovázet Stinga. Před koncertem měli třídenní přípravu na francouzském statku. Zkoušky trvaly od rána do večera a muzikanti se pořád těšili, až bude pauza, byli unavení nebo i znudění. Ne však Sting. Ten byl neustále plný energie, pořád zapojený, i ty zkoušky si užíval. Až se po dvou dnech sledování unavených muzikantů zeptal, jak může čekat, že na koncertě do toho dají maximum, když se na zkouškách všichni takhle šetří. Čím více do svého výkonu dáte ve zkušebně, tím více toho bude na koncertě. Nezkoušejte si s kapelou na zkoušce jen přehrát svůj repertoár. Snažte se ho zahrát, jak nejlépe to jde. Zkuste zkoušet „jako na koncertě“. Schválně si zkuste někdy postavit aparáty tak, jak je stavíte na pódiu. Otočeni všichni jedním směrem. Nebo přehrajte celý koncertní playlist bez zbytečných přestávek mezi písničkami. Na koncertě si nejspíš v půlce koncertu taky neodskočíte na cigaretu. Uvědomte si, co se děje mezi písničkami. Musí kytarista měnit kytaru? Musí basák po každé třetí písničce ladit? Musí se zpěvák přemalovat? Myslím si, že všichni děláme hudbu z lásky a chceme si chvíle s ní užívat. Pojďme tomu tedy trochu naproti a snad naše nadšení přeneseme i na naše fanoušky. ;)

Psáno pro časopis Muzikus