Receptář bubenických nápadů - naučte se Rytmickou abecedu

Receptář bubenických nápadů - naučte se Rytmickou abecedu
Receptář bubenických nápadů - naučte se Rytmickou abecedu

Jako učitel bicích nástrojů se snažím sledovat všechny možné rady, tipy, triky a přístupy k učení se na tento nástroj. Za posledních deset let se s těmito informacemi na internetu roztrhl pytel, ale jeden geniální princip mi nade všemi ční. Jmenuje se Rytmická abeceda a vymyslel ji Benny Greb. Je to jednoduchý nástroj k tomu, jak bez not cvičit nekonečné množství technik ve všech možných kombinacích a variantách. Zkusím vám trochu přiblížit, o co jde a jak s touto abecedou pracovat.

 

V naprosté většině muziky, kterou znáte, se doby (základní rytmické jednotky) dají přirozeně dělit na čtyři, nebo tři menší části. Často šestnáctiny a trioly. Rytmická abeceda popisuje všechny pozice, kam můžete v těchto šestnáctinách a triolách umístit jeden či více úderů. Na první pohled tato abeceda vypadá jako morseovka, protože je popsána pouze tečkami a čárkami. Jsou to však jednoduché znaky, snadno pochopitelné i pro malé děti. Nemusíte tedy znát noty, ale umíte zahrát kopák na kteroukoliv šestnáctinu v době.

Právě jednoduchost zápisu je jednou z velkých výhod této učební metody. Já s ní pracuji již několik let a mnoho mých žáků díky ní zahraje i velmi složité rytmy, aniž si to uvědomují. Snadno se díky ní naučíte dobře se orientovat v drobném rytmickém dělení.

Další její výhodou je, že podle ní můžete cvičit téměř jakoukoliv techniku. Každé písmeno Rytmické abecedy popisuje jednu dobu, což si snadno zapamatujete. Nemusíte se pak soustředit na čtení not, ale na techniku samotnou, což cvičení hodně zefektivňuje. Mezi základní techniky, které se svými žáky na Abecedě probírám, jsou rukoklady, akcenty, později pak přírazy a dvojky. Také se na tom dají cvičit všemožné doprovody. Např. pravou rukou hrajete osminy na hi-hat, levou hrajete druhou a čtvrtou dobu a kopák posouváte podle Rytmické abecedy. Je to zkrátka univerzální, snadno pochopitelný a přehledný nástroj k efektivnímu cvičení, a myslím si, že jeho znalost by měla patřit mezi základní výbavu každého bubeníka.

Receptář bubenických nápadů - naučte se Rytmickou abecedu
Receptář bubenických nápadů - naučte se Rytmickou abecedu

Benny vydal v roce 2009 DVD Language of Drumming, kde představil nejen tuto Abecedu, ale i další chytré přístupy k hraní na bubny. Najděte si toto DVD, kupte si ho a podívejte se na něj. Určitě to stojí za to.

Psáno pro časopis Muzikus