Receptář bubenických nápadů - Bubeníkova KPZ, část druhá

Receptář bubenických nápadů - Bubeníkova KPZ, část druhá
Receptář bubenických nápadů - Bubeníkova KPZ, část druhá

Minulý měsíc jsme si řekli, co by nemělo chybět v bubeníkově „krabičce poslední záchrany“ během koncertu a jak se vypořádat s většinou nehod, které se vám mohou přihodit. Dnešních pár tipů věnujeme času mezi koncerty na turné.

První pravidlo: Balte se na turné, jako byste jeli na dovolenou. Tím pádem začnu pár věcmi, které se zdají jako úplná samozřejmost, sám jsem se ale minulý měsíc na turné v Polsku přistihl bez většiny z nich. Vždy voda, malá sváča, základní léky, doklady, pojištění, hotovost, a samozřejmě dobrá nálada zachraňuje vše. Mohl bych pokračovat opalovacím krémem atd., ale myslím, že všichni rozumějí tomu, co se snažím říct.

Přesuňme se k malinko specifičtějším věcem. Zásadní jsou špunty do uší, využijete je během vystoupení jiných kapel, i když se budete snažit usnout v dodávce. S podrážděnýma ušima končí veškerá zábava na šňůře, proto není na škodu mít nějaké i pro vaše spoluhráče. Poděkují vám. To samé platí například i o náplastích atd.

Před turné se koukněte na počasí! Kolikrát už jsem podcenil teplou bundu, pořádný boty, nebo naopak neměl plavky na koupání. Nezapomeňte na pohodlné oblečení do dodávky, jiné, než v čem hrajete. Abyste si po koncertě ve zpocených, zapařených džínách nemuseli říkat: Jak to, že nemám nic jiného? Sluneční brýle, a to nejen kvůli sluníčku na letních festivalech. Často se stane, že na šňůře nastane menší krize, budete otráveni, unaveni a můžete všechny ušetřit pohledu na zpruzeného bubeníka a sobě dopřát alespoň malý pocit soukromí. Klapky na oči a powerbanka vám mohou velmi zpříjemnit život. Je dobré si na turné přibalit dostatek zábavy i nějakou práci či učení. Jen žádné přehnané očekávání, že dopíšete diplomku.

Receptář bubenických nápadů - Bubeníkova KPZ, část druhá
Receptář bubenických nápadů - Bubeníkova KPZ, část druhá

Pokud plánujete poslouchat spoustu muziky nebo koukat na filmy, vezměte si pohodlná sluchátka. Nepoužívejte koncertní in-eary. Za mě doporučuji místo nekonečných seriálů, pokud to jen trochu jde, radši vyběhnout ven, projít se, prohlédnout si město, protáhnout se, zacvičit si. Cvičit můžete i na bicí. Promyslete si dopředu, jaký pad vám bude nejlépe vyhovovat, co budete potřebovat. Se zapomenutým stojanem k vašemu padu dost často cvičení padá.

Pokud vaše show stojí na samplech, nezapomeňte si do svého počítače kromě filmů připravit i nějaký back-up plán. Počítám, že náhradní samplovací pad nemáte, ale mít možnost v nejhorším spouštět základy třeba z Logicu určitě ano.

Poslední tip je pro trochu pokročilé: jogamatka/karimatka. Nemusíte zrovna cvičit jógu, ale přijedete odpoledne do klubu rozlámáni po celém dni v dodávce, je po zvukovce, do koncertu ještě fůra času, hotel buď žádný nebo daleko, záda vás bolí jak čert a vy byste se chtěli jen na chvíli natáhnout. Jen to nezaspěte!

Psáno pro časopis Muzikus