Punchlight Universal Studio Display 2 - displej zobrazozující libovolné časové údaje z Transport baru

Punchlight Universal Studio Display 2 - displej zobrazozující libovolné časové údaje z Transport baru
Punchlight Universal Studio Display 2 - displej zobrazozující libovolné časové údaje z Transport baru

Do každého studia s alespoň dvěma místnostmi se hodí univerzální displej, který umí zobrazit libovolný časový údaj z Transport baru vašeho sekvenceru.

K čemu takový displej?

Časové údaje nemusí zajímat pouze zvukového mistra (a jeho okolí), který sedí přímo u počítače v režii a má dobrý výhled na celý Transport panel, ale také muzikanty, kteří jsou v nahrávací místnosti a nemají ani páru jak o čase reálném (tedy kolik je hodin), tak o relativním čase, tedy kde ve skladbě se zrovna pohybují.

 

Co všechno umí displej zobrazit?

Displej zobrazuje hlavní čas z Transport baru. V závislosti na nastavení Transport baru sekvenceru tedy umí zobrazovat takty/doby/tiky (dvě nejvyšší hodnoty – tedy v případě nastavení 960 tiků ukazuje například 87), reálný čas, Time Code (s libovolným počtem framů) anebo samply. Jakmile zvolíte kterýkoli z těchto údajů na Transport baru, aktuální hodnoty se okamžitě zobrazí na displeji. Pomocí dodávaného dálkového ovládání je možné nastavovat další podrobnosti. Například je možné vypnout poslední dva segmenty displeje. To se hodí zejména při zobrazování Time code, pokud vás rozčilují rychle blikající framy. Na každém displeji lze také nastavit jeho svítivost. K dispozici je pět kroků od hodně tmavého (ideální do sklepních prostorů bez oken při nahrávání hardrockové kapely) až po hodně kontrastní, který je dobře čitelný i na denním světle, třeba i v případě, že na displej svítí přímé světlo.

Displej umí zobrazovat stav přehrávání/záznamu. Pokud je sekvencer v režimu záznamu, svítí vedle zelených číslic výrazné červené „R“. I tuto funkci lze dálkovým ovladačem vypnout (třeba v případě, že je muzikant trémista).

Jediným stisknutím tlačítka na dálkovém ovladači lze na dvě vteřiny zobrazit hodiny. To se hodí zejména při hlídání frekvence ve studiu. Hodiny mohou být na displeji zobrazeny také v režimu spánku displeje. Kontrast displeje tohoto zobrazení je nezávislý na kontrastu časových údajů ze sekvenceru.

Přepínat lze mezi dvěma zobrazeními rozdělení jednotlivých segmentů. Může mezi nimi svítit buď dvojtečka anebo tečka. Jedno se více hodí pro zobrazování času, jiné pro takty.

Displej počítá s dalším vývojem. Proto je na dálkovém ovladači tlačítko s označením MSG. V tento okamžik se po jeho stisknutí na displeji zobrazí osm pomlček. Do budoucna se ale počítá s tím, že bude možné na displej posílat různé zprávy.

Poslední věc, se kterou si můžete pohrát, je vypnutí/zapnutí MTC. Displej nemusí ukazovat správně v případě, kdy jsou do něj vysílána současně MTC a HUI data, proto se hodí MTC filtrovat. Výhoda připojení přes HUI je, že čas se na displeji zobrazuje průběžně, a to i v okamžiku převíjení.

 

Instalace

Nemůže být nic snazšího. Stačí připojit pár MIDI kabelů k počítači a napájení. MIDI konektory jsou označeny tak, že je nelze přehodit. Kabel s popiskem „To MIDI In“ zasunete prostě do konektoru označeného In a opačně. Standardně je dodáván desetimetrový kabel, dostatečně dlouhý k tomu, aby se dal displej skutečně natáhnout i do druhé místnosti. V sekvenceru stačí vytvořit HUI ovladač a nasměrovat jej na MIDI výstup do displeje. Vše okamžitě po zapojení funguje, jak má.

Díky úchytům na zadní straně displeje je možné ho snadno pověsit na dva hřebíky na zeď. Docela stabilně stojí i na podložce, pokud se do ní moc nestrká, ale zavěšení je bezpečnější.

 

Závěr

Displej jsem zkoušel v sekvencerech Cubase, DigitalPerformer a ProTools. Ve všech případech se choval naprosto bezchybně. Kromě tohoto nejlépe vybaveného displeje jsou k dispozici také odlehčené verze, které například nezobrazují hodiny, nezobrazují „R“ při záznamu, není možné nastavit kontrast displeje a nelze je ovládat dálkovým ovladačem. Ještě nižší verze má menší rozměry a zobrazuje pouze Time code. Díky dalším výrobkům firmy je možné vybavit studio i displejem zobrazujícím „recording“. Tak lze zamezit nechtěným návštěvám v nahrávací místnosti v okamžiku záznamu. A navíc, je to český produkt!

 

Info:

Univerzální displej, který umí zobrazovat libovolné časové údaje z Transport baru (Time Code, takty/doby/tiky, samply) sekvenceru, ale i „R“ při záznamu nebo hodiny. Doporučená maloobchodní cena je 19 040 Kč.

 

Plus:

možnost volby, co má displej zobrazovat

zobrazení záznamu „R“

různé stupně ostrosti

připojení přes HUI a snadná instalace

český výrobek

 

Mínus:

kvůli pořizovací ceně se displej asi nedostane do nízkorozpočtových studií

 

Technická specifikace:

rozměry: 620 x 120 x 38 mm

váha: 1,6 kg

napájení: 15V DC

počet segmentů: 3:2:2 (takty a čas), 1:2:2:2 (Time code), 7 (samply)

připojení: MIDI (HUI)

počet jasů displeje: 5

zobrazení taktů: ano

zobrazení času: ano

zobrazení MTC: ano

zobrazení samplů: ano

zobrazení hodin: ano

indikace záznamu: ano

dálkové ovládání: ano

Psáno pro časopis Muzikus