Profily progresivních bubeníků - Questlove

Profily progresivních bubeníků - Questlove
Profily progresivních bubeníků - Questlove

Questlove, vlastním jménem Ahmir Khalib Thompson, někdy psaný jako ?uestlove. Člověk mnoha jmen a mnoha povolání - bubeník, producent, DJ, bandleader. Ale protože jsme na bubenické dvojstránce, budeme se věnovat hlavně bubnování. Questlove je totiž jednou z nejdůležitějších a zakládajících postav hiphopového hraní, čímž je pro současnou hudbu podobně podstatný, jako byl John Bonham pro rock. Zároveň byl z logiky

věci u zrodu kombinování elektronických beatů s akustickými a podkladových smyček s živým bubnováním. Začal tedy rozebírat hranici, kterou staromilecká dimenze v nás stále v hudbě cítí, ale která je čím dál rozmazanější a ve skutečnosti se rychle rozplývá.

Questlove se narodil v roce 1971 do muzikální rodiny. Jeho matka i otec byli zpěváci, a protože nechtěli nechávat malého Amira doma s chůvou, brali ho s sebou na turné. Amir tak od malička nasával nejen hudbu samotnou, ale i nevšední a intenzivní život hudebníka na turné. Možná odsud pramení jeho zdánlivá netečnost a schopnost nenechat se ničím vyvést z míry. Budoucí Questlove vystudoval ve Filadelfii konzervatoř a hned po jejím ukončení koncem osmdesátých let založil kapelu, kterou dnes znají všichni, kdo někdy slyšeli o hiphopu - The Roots. Úsměvným faktem je, že pod slovem root si představíme kořeny, tedy metaforu něčeho pevného a základního, ovšem kapela se v původní verzi jmenovala The Square Roots - což znamená Odmocniny. Těžko říct, co tím chtěli zakládající členové říci, ale změna názvu kapele zřejmě dost prospěla.

Věhlas The Roots v průběhu devadesátých let postupně narůstal a přelom přišel s albem Things Fall Apart v roce 1999. Alba se prodalo přes půl milionu kusů jen v USA a cesta do mainstreamu byla volná. Kapele určitě neuškodilo ani to, že na desce hostovali Mos Def, Erykah Badu nebo Jill Scott. Album se stalo kulturním milníkem, The Roots v podstatě definovali žánr a otevřela se jim cesta ke spolupráci s celou plejádou dalších rapových i popových umělců, z nichž nejznámější je asi dlouhodobá kolaborace s raperem Jay-Z. V letech 2009-2015 The Roots působili jako houseband v televizní show Jimmyho Fallona Late Night, což ještě dále rozšířilo jejich známost mezi širokými vrstvami konzumentů televizní kultury. The Roots se tak stali zároveň původcem i symptomem vlny popularity hip hopu, která trvá od začátku 21. století až dodnes, i když už je hudebně samozřejmě někde jinde.

 

K poslechu: Ain’t Sayin’ Nothin’ New (Things Fall Apart, The Roots), Grover (The Philadelphia Experiment), Clarity (Heavier Things, John Mayer).

Psáno pro časopis Muzikus