muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíProfily progresivních bubeníků - Michael Schack

08.06. | Autor: Matěj Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály
Belgický bubeník Michael Schack spadá do škatulky progresivních bubeníků hned ze dvou (těžko oddělitelných) důvodů. Zaprvé tím, co hraje, a zadruhé, na jaký nástroj hraje. Michael je jedním z nejnadšenějších a nejpoučenějších průkopníků elektronické bicí soupravy. A sám dokládá, že elektronické bicí přestávají být „pouhým“ rytmickým doprovodným nástrojem a stávají se čímsi víc. Obzvláště v kombinaci se samplovacími pady bubeník získává možnosti hráče na melodický nástroj a/nebo možnosti DJe.

Profily progresivních bubeníků - Michael Schack


Michael Schack sám přesahuje škatulku bubeníka a bývá označován jako producent, DJj nebo performer. Jeho nástroje mu totiž umožňují
samplovat (tedy vystřihávat, ukládat a spouštět) části skladeb nebo jejich jednotlivé stopy a mixovat je do sebe. Při současném použití loopovacích efektů lze ze samplů vytvářet smyčky a vršit je libovolně na sebe (tedy alespoň tolik, kolik daný samplovací pad, v Michaelově případě klasický Roland SPD-SX, dovolí). Bubeník na rozdíl od DJe zároveň vlastníma rukama vytváří beat, který skladbu doprovází, což mu dává oproti DJovi s počítačem a krabičkami mnohem silnější vizuální působivost. Pokud k tomu přidáme ještě roli producenta, tedy člověka, který nesampluje jen převzaté úryvky, ale vytváří také vlastní samply nebo celé tracky, máme kompletního Michaela Shacka. O jeho bubenicko-producentských schopnostech svědčí například živé vystupování s drum’n’bassovou superstar Netsky.
Přístup k samotnému bubnování, který nás jako bubeníky asi zajímá nejvíce, je také inspirativní. Přirozeně se většinou jedná o reprodukci elektronických beatů, ale Michael umí na elektronické bubny odbubnovat i poctivé rockové skladby. A aby nebylo paradoxů dost, tak jsou naopak vystoupení, kde hraje velmi věrně provedené elektronické beaty na akustickou soupravu, protože na tu v jedenácti letech začínal a nikdy ji úplně neopustil. Pozoruhodné je, že svou elektronickou soupravu TD-50KV vskutku nešetří. Pokud máte o elektronických bubnech představu, že je to oproti akustickým jen takové šolíchání, podívejte se na jakékoliv Michaelovo video. Níže jich přikládám několik, protože typ tvorby tohoto hudebníka/autora/performera mnohem lépe vystihují koncertní záznamy než nahrávky.

Živé videozáznamy na YouTube:
Michael Schack Live @ Back To The 90s & Nillies
Netsky & Michael Schack live - Laundry Day 2011
Michael Schack - Drum Lesson (Drumeo)


Psáno pro: časopis Muzikus 2020/06

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Profily-progresivnich-bubeniku-Michael-Schack~08~cerven~2020/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.