muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

bicíProfily progresivních bubeníků - Dan Mayo

15.7.2019 | Autor: Matěj Kýbl Kubíček | sekce: pro muzikanty - seriály

Profily progresivních bubeníků - Dan Mayo


Izrael je nejen kolébkou křesťanství a úhelným kamenem evropské civilizace, ale také domovem velmi zajímavé hudby, od té tradiční až po supermodermí. Všichni známe jazzovou hvězdu Avishaie Cohena, leckdo ví o zpěvačce Ninet Tayeb, která spolupracuje s prog-rockovou stálicí Sevenem Wilsonem, mnozí také vědí, že izraelského původu je Gene Simmons z Kiss. Izrael je ale také obrovská líheň elektronické muziky a všech možných fúzí jazzu, elektroniky a tradiční hudby. Poslechněte si projekty jako Onogana, Shtuby, Forest nebo Tatran. Tatran - konečně se dostáváme k hlavnímu hrdinovi dnešního článku!
Kapele Tatranu se poprvé dostalo mezinárodního uznání ve chvíli, kdy bylo jejím členům sotva dvacet let a proslavila je poněkud netradičně předělaná cizí skladba. Tatran si vzali na paškál Strawberry Fields Forever od Beatles a nenechali v písni kámen na kameni. Výsledkem je postrockovo-jazzový opus, který není jedinečný jen neuvěřitelnými instrumentálními schopnostmi muzikantů, ale také vesmírným zvukem kytaristy Tamuze Dekela, který sice často ani nepoužívá aparát a hraje rovnou do linky, nicméně strojovna tvořená jeho krabičkami zabere půl pódia. Rozlétaný zvuk kytary perfektně doplňuje velmi konkrétní a čistá hra Dana Maya. Bubeník odkojený nejen jazzem, ale také elektronickou hudbou má v krvi všechny drum‘n‘bassové fígle a dokáže kombinovat jazzový, groovový a elektronický přístup k bicím do zcela kompaktního celku.
Na Danovi není zajímavá jen jeho hra, ale také nástroj samotný. Místo tom tomů používá často další snare bubny nebo různé obskurní kotlíky, namísto tradičních zvukově otevřených crashů má u soupravy několik stack činelů a hluboké crash-ridy s krátkým dozvukem, a kromě toho využívá množství různých shakerů, cinkátek, šoupátek a všemožných perkusí. Nenechte se mýlit, výsledkem není nějaká sestava náhodných zvuků, ale velmi pečlivě sestavený a koherentní sound soupravy. To je na Danovi snad úplně nejinspirativnější - leckdo dokáže nadrtit úctyhodnou techniku, méně lidí umí hrát tak, aby se jejich party do skladby skutečně hodily, ale skutečně málokdo dokáže pracovat tak inovativně a přitom perfektně se zvukem soupravy.
Dan Mayo, jakožto mnozí další mladí bubeníci, chápe význam internetu, a proto ho máte na dosah. Neseďte ale před YouTube moc dlouho, běžte radši cvičit!

K poslechu: Tatran - Strawberry Fields Forever, Dan Mayo - When it Kicks In.

Psáno pro: časopis Muzikus 2019/07

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Profily-progresivnich-bubeniku-Dan-Mayo~15~cervenec~2019/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.