přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýPravda, nebo lež? aneb Co všechno se může také přihodit aneb (Muzi)bulvárock - Hudba, postoj, nebo póza?

28.10.2018 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály
Iggy Pop, to je kapitola sama pro sebe. A většinou „tyto kapitoly“ omlouvá tím, že ho k té divokosti a nespoutanosti inspiroval Jim Morrison. Nebo naopak? Fanoušci Doors budou o tomhle přemýšlet jinak než fanoušci Iggiho.. Nebo jinak, než členové detroitského motocyklového gangu Scorpions. O co jde? Ještě před touto událostí byl Iggy Pop se svou kapela The Stooges už velmi známou osobností. A to ani ne tak pro ta dvě první alba, z nichž debut se umístil pod první stovkou (po čase získal stříbro) a druhé nebodovalo vůbec, ale pro svou pódiovou prezentaci. Nemluvě o skocích po jevišti, kdy máme spíše na mysli válení se v rozbitém skle, vystavování se před davem či třeba zvracení na jevišti. To vše korunováno faktem, že Pop dokázal velmi efektivně urážet své publikum a vybičovávat ho k výtržnostem.

Pravda, nebo lež? aneb Co všechno se může také přihodit aneb (Muzi)bulvárock - Hudba, postoj, nebo póza?


V únoru roku 1974, tedy rok poté, co jim vyšla třetí deska, Raw Power, vystupovali Stooges v Detroitu. Před koncertem měl Iggy Pop rozhovor v rádiu a v něm vyzval tamější motocyklový gang k bitvě. Tedy pro koncert „nezbytná“ věc. Samozřejmě že vyprovokovaný gang se koncertu opravdu účastnil. Během něj zasypával kapelu a Popa sklenicemi, lahvemi, močí, vejci, ledovými kostkami, lopatami a dalšími rekvizitami. Pop to do mikrofonu během produkce komentoval slovy: „Ti ču..ci sem mohou házet, co chtějí, stejně mě jejich holky (vyjádřeno jinak) budou chtít milovat (vyjádřeno jinak).“ Navíc Pop ještě více vydráždil členy gangu tím, že pro jejich přítelkyně začal hrát skladbu Louie Louie. Ta trvala přes čtyřicet minut, během nichž Pop v improvizovaných textových výlevech častoval gang urážkami. Koncert vlastně skončil poté, co se Pop zaměřil na jednoho bikera a se slovy“ „Hele, ty si ze mě děláš srandu (vyjádřeno jinak), takže teď skočím dolů a nakopu ti zadek (vyjádřeno jinak).“ Což také učinil. Kapela se poté rozpadla na hodně dlouho... Tento koncert byl mimochodem i natáčen a nakonec vyšel pod názvem Metallic K. O.

Pravda, nebo lež? aneb Co všechno se může také přihodit aneb (Muzi)bulvárock - Hudba, postoj, nebo póza?


Psáno pro: časopis Muzikus 2017/11

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Pravda-nebo-lez-aneb-Co-vsechno-se-muze-take-prihodit-aneb-Muzibulvarock-Hudba-postoj-nebo-poza~28~rijen~2018/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.