Pódiové sestavy slavných kytaristů - Mike Campbell

Mike Campbell
Mike Campbell

Toma Pettyho a jeho Heartbreakers odvádí daleko více práce, než se na první pohled zdá. Ovšem Heartbreakers by těžko zněli tak, jak znějí, kdyby nebylo cinkavé a velmi precizní Campbellovy kytary. Pro jeho zvuk je charakteristická nejen obliba přirozenosti kytarového tónu, ale je znám i pro svou velmi citlivou práci s delayi a wah pedály. U delayů preferuje DE-1 Danelectro pro přirozenost tónu, snažící se o stejné rejstříky jako u páskových ech a Boss DD-3 pro široké možnosti a přesnost nastavení. Z wah pedálů si občas vyzkoušel i modely Voxů, ale vadil mu jejich menší frekvenční rozsah - zvláště pak v případě, když používá na pódiu kytary odlišných charakteristik.

Pro výběr svých nejoblíbenějších kytar má jednoduchá vysvětlení: "Broadcaster je cinkavý a přitom hutný, SG je kytara plná přirozených středů, Firebird má dlouhý sustain a pro dvanáctistrunku si neumím představit lepší značku, než je Rickenbacker."

Vyjmenovat všechny jeho kytary není možné, protože jeho sbírka čítá kolem 500 (slovy pěti set!) nástrojů. Přesto můžeme uvést, že mezi jeho další oblíbené a častěji užívané nástroje jsou kytary Guild obecně, dále Gibson ES-335, '58 Gretsch White Falcon, '65 Fender Stratocaster a další. Mike si ve studiu rád zahraje i na baskytary, rád používá zejména klasickou Hofner Club.

Campbell patří mezi ty "hračičky" s tónem, kteří do detailu promýšlejí výsledný zvuk - to se týká i střídání nástrojů na pódiu a jejich zapojení do různých aparátů. K tomu mu slouží jeho technikem uzpůsobený Voodoo Lab Splitter, kterým rozděluje svůj signál do komb či stacků.

Mike je také znám i z celé řady hostování, např. u B. Setzera, R. Orbisona, J. Cockera, D. Henleyho...

 

Psáno pro časopis Muzikus