muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyPódiové sestavy slavných klávesistů - Ramsey Lewis

21.6.2010 | Autor: Robert Štolba | sekce: pro muzikanty - seriály

Pódiové sestavy slavných klávesistů - Ramsey Lewis

Pódiové sestavy slavných klávesistů - Ramsey Lewis

Ramsey Emanuel Lewis Jr., jazzový skladatel, klávesista, označovaný jako „great performer“. Jeho vytříbené základy, jež získal coby hráč klasické hudby a gospelu, spolu s hlubokými znalostmi jazzové harmonie mu přinesly ovoce v podobě osmdesáti alb, pěti zlatých desek a tří cen Grammy. Zpěvná diatonická témata dodávají jeho skladbám zvláštní radost. Harmonie zpravidla nevybočuje z tonality, oblíbený „podpis“ představuje hra v harmonických blocích a užívání riffů typických spíše pro klavír než pro klávesy. Osobitý hráčský a kompoziční sloh je možno v současnosti označit jako groove, mainsream, smooth jazz, latin jazz s prvky impresionismu a (samozřejmě) gospel music - prostě ty vyjadřovací prostředky, které činí jazz pro většinu nezasvěceného publika stravitelným. Pravidelný beat bicích a perkusí určuje základ pro rozvíjení formy. Vokály, harmonické nástroje a vedení basové linky tvoří do sebe zapadající mechanismus, na němž jednoduché motivy dobře vyniknou - např. píseň Sun Godess (1974), Brazilica (1975, 1992). Při sóle Ramsey obvykle začíná jednoduchými, přerušovanými linkami, postupně vytváří další variaci na téma (přístupem ke kompozici i sólové hře nápadně připomíná styl George Dukea nebo kapely Earth, Wind and Fire). Spolupracuje se současnými špičkami v jazzu, za všechny uveďme jména Dave Grusin a Nancy Wilson. Již od roku 1995 stojí v čele úspěšné kapely Urban Knights, produkující současný jazz.

Desky k poslechu: Ramsey Lewis vydává se svým triem alba již od roku 1956, takže ze současných: Ivory Pyramid (1992), Sky Islands (1993), Dance of the Soul (1998), Mother Nature’s Son (2007), cokoli z diskografie Urban Knights 1-5.

Klávesy:
klavír Steinway, Fender Rhodes

Psáno pro: časopis Muzikus 2009/10

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Podiove-sestavy-slavnych-klavesistu-Ramsey-Lewis~21~cerven~2010/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.