muzikus.cz na

facebook twitter
přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

klávesyPódiové sestavy slavných klávesistů - Ethyor Gunarsson

15.7.2011 | Autor: Robert Štolba | sekce: pro muzikanty - seriály

Pódiové sestavy slavných klávesistů - Ethyor Gunarsson


Když na počátku 80. let prorazila islandská fusion kapela Mezzoforte, působila jako blesk z čistého nebe. Velmi sofistikovaný, po všech stránkách vyspělý „elektrický“ jazz či, lépe řečeno, pro běžného posluchače stravitelnější žánrové typy - pop-jazz, smooth jazz, funky, latin, blues -, navíc původem z dalekého „exotického“ severu! Pravidelný taneční rytmus, syntezátorové barvy, zpěvné melodické linky, překvapivě nápaditá (geniální) aranžmá skladeb a zjevná radost z muziky přinesly partě kluků z Reykjavíku (bez nadsázky) světovou proslulost. Opět důkaz, že můžete hrát muziku, která vás baví, a ještě vám na koncerty přijde spousta lidí. Ethyor Gunarsson, klávesista, skladatel a producent, zakládající člen kapely vyniká úsporným perkusivním stylem. Přesně pulsující akordické patterny vytvářejí ve spojení s basou a bicími pevnou rytmickou strukturu. Pravé požehnání pro sólisty! Užívá riffy, symetrické motivické vzorky, kombinuje tzv. licky a rozvíjení motivu s občasným vybočením z tonality. Přesto veškeré harmonické dění zůstává v rámci terciové a hybridní jazzové harmonie. Melodie evidentně vychází z lidových tradic (diatonika, terciové vedení hlasů, písňové formy). Skladby, na nichž se Ethyor podílel, se staly světoznámými - Garden Party, E. G. Blues, Prime Time, Spring Fever, Daybreak... a mnoho dalších.

Desky k poslechu: U nás známé již od konce 80. let Playing for Time (1988), Daybreak (1993), Monkey Fields (1996), Forvard Motion (2004), Live in Reykjavik (2007)

Klávesy: Yamaha S 90, Yamaha DX7; Clavia Nord Lead 2 - MIDI kontrolér s věrnými analogovými vzorky, umožňuje přímou editaci zvuků v reálném čase.

Psáno pro: časopis Muzikus 2010/12

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Podiove-sestavy-slavnych-klavesistu-Ethyor-Gunarsson~15~cervenec~2011/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.