Pódiové sestavy slavných klávesistů - Alan Pasqua

Pódiové sestavy slavných klávesistů - Alan Pasqua
Pódiové sestavy slavných klávesistů - Alan Pasqua

Ve světě současného jazzu je oceňován jako skladatel a hráč na klávesové nástroje - oblíbená barva (vedle klasického klavíru) Fender Rhodes, Hammond, Wurlitzer, poly synth. Pro jeho styl je příznačné vytváření kombinací barev, zahuštěných akordů, logicky vystavěných témat, jež vystihují sólo několika tóny. Alan je perkusivní hráč, ostře rytmizované akordy dávají tušit bubenický cit pro rytmus, ovšem ani akordickým rozkladům v závratném tempu se nevyhýbá. I když své sólo staví na vysoce sofistikované hybridní harmonii, postupně opracovává jednoduché motivy. Výsledek působí i pro běžného posluchače celkem snesitelně.

 

Na hudební scéně Alan působí již od 1. poloviny 20. století, kdy si jej všiml legendární bubeník Tony Williams a natočili spolu album Lifetime (1973). Není bez zajímavosti, že díky své ukázněnosti spolupracoval se špičkami širokého žánrového rozpětí - Bob Dylan, Carlos Santana, Quincy Jones, Ray Charles, Al Jarreau, Peter Erskine, atd. Nedávno znovu zformoval kapelu z hráčů Tony Williams Lifetime Bandu (Alan Holdsworth - kytara, Jimmy Hanslip - baskytara, Chad Wackermann - bicí. Alan Pasqua - klávesy). Zařadit by bylo možno dle vyjadřovacích prostředků jako elektrický jazz.V roce 2007 kapela uskutečnila úspěšné turné po Evropě.

 

Desky k poslechu: DVD Live at Yoshi´s (2007), Blues for Tony (2007), Badlands (2002), Lee Rittenour - Rit´s House (2002), Peter Erskine, Tim Hagans a Norbotten Bigband - Standards (2008), Alan Pasqua Solo (2009)

 

Klávesy: Clavia Nord Stage 88 - pravděpodobně nejlepší nástroj, co můžete v současné době mít. Vynikající na pódiu i do studia - klavír, fender rhodes, pady, poly synth zvuky; Korg CX-3 - syntezátorová simulace legendárních hammodek B-3; Yamaha ES 90 - stage piano/synth.

Psáno pro časopis Muzikus