přihlášení uživatele
přihlásit trvale na tomto počítači
vyhledávaní

žádnýPódiové sestavy slavných českých kytaristů - František Černý

6.10.2017 | Autor: Vítězslav Štefl | sekce: pro muzikanty - seriály

Pódiové sestavy slavných českých kytaristů - František Černý


K tvorbě kapely Čechomor jsem se vlastně dostal díky jednomu skvělému vystoupení v letním kině v Bílině. Byl jsem tam kdysi jako kolega jednoho ze zvukařů. Hned na úvod zazněla skladba Proměny s Lenkou Dusilovou, a tím to bylo jasné. Například to téma houslového partu nad harmonií při dokonale poskládaném aranžmá a nosné produkci mě prostě dostalo. A tak se brzy dostalo na další hity této formace, namátkou Slunečko, Mezi horami, Větříček, Koníčky apod.

Duší této velké české kapely je samozřejmě její zakladatel a dnes jediný původní člen, kytarista, skladatel, textař a zpěvák František Černý. Od patnácti let působí jako muzikant, několikrát vyhrál Portu se skupinami Kanafas a Povijan, zahrál si i big beat (Kapitol, Verze 5), jezdil s loutkohereckými a divadelními soubory a roku 1988 založil Českomoravskou hudební společnost, což je rozvitý název zkratkového pojmu Čechomor.

Jaké části si na své pódiové sestavě nejvíce ceníte?
Nejvíce si asi vážím svých kytar. Víte, nějaké kombo nebo procesor si vždycky někde koupíte, ale není nad to, když můžete hrát na skvěle ručně vyrobenou kytaru, která má svoji duši.

Používáte totéž ve studiu?
Jak kdy. Záleží na tom, jak má výsledek znít. Ve studiu je to hodně otázka experimentování s nástroji, aparáty a zvuky, takže záleží na konkrétní situaci.

Jaké další nástroje máte ve své sbírce? A co akustiky?
Akustické kytary mám výhradně od českého kytaráře Františka Furcha - Furch Guitars.

Nejhorší a nejlepší zážitek z koncertu?
Jednou se to všechno spojilo: Při letním koncertě nás rozmlátily kroupy jak vajíčka, bylo po hraní, ale vzápětí se strhl takový večírek, na který prostě nezapomenete.

Čím čistíte (či jak) své kytary?
Na struny GHS Fast Fret, na hmatník a pražce Dunlop 6524.

Pódiové sestavy slavných českých kytaristů - František Černý

Psáno pro: časopis Muzikus 2017/04

Online verze stránky: http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-serialy/Podiove-sestavy-slavnych-ceskych-kytaristu-Frantisek-Cerny~06~rijen~2017/

Komentáře

celkový počet: 0

Buďte první...


 
 
 
&;

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.